فرودگاه مهرآباد تهران

فرودگاه مهرآباد تهران ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Tehran Mehrabad airport

فرودگاه مهرآباد تهران یکی از مهم‌ترین پایانه‌های حمل و نقل کشور است که تا پیش از تاسیس فرودگاه امام خمینی کلیه پروازهای داخلی و خارجی پایتخت از طریق انجام می‌گرفت (پروازهای بین‌المللی فرودگاه بین‌المللی مهرآباد از روز یکشنبه ششم آبان 1386 به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی منتقل ‌شد).

اطلاعات فرودگاه مهرآباد

تلفن فرودگاه مهرآباد :

فاصله هوايي تا تهران: 0 کيلومتر معادل 0 مايل
فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 15 کيلومتر
ارتفاع از سطح دريا: 1208 متر
نوع فرودگاه: عمومي- مرز هوایی
کد ياتا: THR

آدرس فرودگاه مهرآباد (نقشه )

در حال حاضر، مهرآباد با پذیرش قریب به دوازده میلیون مسافر در سال اولین فرودگاه کشور است. طبق آمار، تعداد مسافرانی که از طریق این فرودگاه جابجا شده‌اند بیش از دو برابر تعداد مسافر جابه‎جا شده در فرودگاه بین المللی امام خمینی است.
در گذشته، نام اصلی این منطقه یا نام اصلی روستای مهرآباد، حسین آباد بود و در تملک حاجی میرزا آقاسی صدراعظم محمد شاه قاجار قرار داشت. سپس، حاجی میرزا آقاسی، حسین‌آباد را به ناصرالدین شاه هدیه کرد؛ تا اینکه بخشی از مهریه عصمت الدوله (دختر شاه و همسر دوستمحمدخان معیرالممالک) درآمد و نام مهرآباد را بر آن گذاشتند. اما بعدها به دلیل خرج‌های بی‌رویه، مهرآباد به گرو رفت و از تملک خانواده او خارج شد و دادخواهی او نزد رضاخان هم بی‌فایده بود و به خاطر بی‌مهری خویشاوندان، چنان آزرده شد که دست از مهرآباد کشید.

فرودگاه بین المللی مهرآباد دارای ۶ ترمینال است. پیش از این ترمینال‌های 1 و 2 به پروازهای خارجی و حجاج اختصاص داشت، ولی با انتقال کلیه پروازهای خارجی به فرودگاه امام برنامه ترمینال‌های فرودگاه مهرآباد دستخوش تغییر شدند؛ به این ترتیب که ترمینال یک به پروازهای خروجی شرکت هواپیمایی کیش ایر و زاگرس، ترمینال دو به پروازهای ورودی و خروجی شرکت‌های هواپیمایی آتا، قشم ایر، معراج، نفت، ایران ایر و ایران ایر تور، ترمینال 3 و ترمینال 5 (تازه تاسیس) ورود و خروج پروازهای حج تمتع و عمره، ترمینال چهار برای پروازهای خروجی شرکت‌های هواپیمایی آسمان، ماهان، تابان، کاسپین و اترک و در نهایت، ترمینال شش به پروازهای ورودی شرکت‌های هوایی آسمان، ماهان، تابان، کاسپین و اترک اختصاص دارد.

اطلاعات فرودگاه مهرآباد

  • برج مراقبت این فرودگاه دارای 150 مترمربع فضای مراقبت پرواز
  • 225 مترمربع فضای رادار تقرب پرواز
  • 225 مترمربع فضای تجهیزات ناوبری‌
  • هر طبقه با 120 مترمربع فضاهای اداری و عملیاتی (یکم تا هفتم‌)
  • 300 مترمربع ساختمان سایت رادار
  • 1200 مترمربع در چهار طبقه و ساختمان تسهیلات است‌
  • این ساختمان در 10 طبقه و 40 متر ارتفاع ساخته و نمای خارجی آن از سنگ گرانیت و شیشه است‌

فرودگاه مهرآباد در میدان آزادی، خیابان معراج قرار دارد؛ این فرودگاه از شمال با بزرگراه ۶۵ متری فتح‌، از غرب با بزرگراه آیت‌الله سعیدی و از جنوب با جاده مخصوص کرج همجوار است.

کلیه سازمانهای پروازی که دارای پرنده های مناسب برای انتقال هوایی بیماران میباشند در این فرودگاه حضور دارند و پروازهای انتقال هوایی بیماران از مبداء فرودگاه مهرآباد انجام خواهد شد.

فهرست