فرودگاه سبزوار

فرودگاه سبزوار ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Sabzevar airport

فرودگاه سبزوار

سبزوار، شهر زیبا و تاریخی در استان خراسان رضوی است، اگر از مسیر جاده‌ای به مشهد سفر کرده باشید، بدون شک در مسیر به شهر سبزوار برخورده‌اید. سبزوار دروازه خراسان است و در غرب استان خراسان رضوی به فاصله ۲۲۰ کیلومتری مشهد قرار دارد.

سبزوار، سومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی، وسعتی برابر با ۲۰,۶۲۸ کیلومترمربع دارد و در ارتفاع ۹۷۷٫۶ متری از سطح دریا قرار دارد. بلندترین نقطه سبزوار رشته‌کوه جغتای است که ۲۹۲۴ متر ارتفاع دارد. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، سبزوار دارای سه بخش بهنام‌های مرکزی، روداب و ششتمد است.

فرودگاه سبزوار بعنوان بزرگترین فرودگاه تابعه اداره کل فرودگاههای استان خراسان رضوی در غرب این استان و با فاصله 8 کیلومتر،در جنوب غربی شهر سبزوار با مساحتی حدود 328 هکتار با گونه آب و هوایی گرم و خشک واقع گردیده است، طرح اولیه فرودگاه در سال 1366 مورد پیگیری قرار گرفت و بعد از سایت یابی و تملک اراضی در طی سال های 1373 تا 1380 باند ،ترمینال و ساختمان های برج و تاسیسات فرودگاه احداث گردید

سیستم های کمک ناوبری VOR/DME و NDB در طی سال های 1376 تا 1378 توسط متخصصین شرکت فرودگاههای کشور نصب و راه اندازی شد ، این فرودگاه در تاریخ 1382/11/18افتتاح و بعد از استقرار یگان های پلیس ، سپاه و تجهیز ترمینال مسافری و کلیه قسمت های عملیاتی و فنی با فرود اولین پرواز مسافری در تاریخ 1383/07/02 فعالیت خود را رسما در عرصه حمل و نقل هوایی کشور آغاز نمود.

مشخصات فنی:

فرودگاه سبزوار در معرف های ایکائو با کد چهار حرفی OIMS و در سیستم یاتا با شناسه سه حرفی SBZ شناخته می شود ،مشخصات جغرافیایی آن N361007 و E0573547و در ارتفاع 3010 پا از سطح دریا قرار دارد،نوع ترافیک پروازی آن IFR-VFR و کلاس پروازی آن G است ، CAT ایستگاه ایمنی وآتش نشانی 6 و دارای واحد های سوخت رسانی ، هواشناسی ،گذرنامه ناجا و گذرنامه نهاد ریاست جمهوری و گمرک می باشد.

مرز هوایی:

با مصوبه هئیت دولت در ادیبهشت ماه 1385 فرودگاه سبزوار بعنوان مرز مجاز هوایی شناخته و به تایید رسید ،با استقرار و تجهیز نهادهای گذرنامه ناجا ،گذرنامه نهاد ریاست جمهوری و گمرک ، پارتیشن بندی و توسعه ترمینال مسافری بستر لازم جهت انجام پرواز های خارجی مهیا و اولین پرواز خارجی از مبدا سبزوار در تاریخ 10/30 /1385 به مقصد کشور سوریه انجام شد که به دلیل برخی مشکلات پروازها ادامه نیافت.

سیستم روشنایی باند

در روند توسعه فرودگاه عملیات اجرایی نصب سیستم روشنایی سطوح پروازی ( LIGTHING ) از اوایل اردیبهشت ماه 1388 شروع و طی مدت زمان حدود 6 ماه و انجام 20.000 ساعت کار مشترک از متخصصین اداره فنی تهران ، اداره فنی اداره کل فرودگاههای استان خراسان رضوی و پرسنل فنی فرودگاه سبزوار و با صرف هزینه ای بالغ برسی میلیارد ریال در بهمن ماه 1388 مورد بهره برداری قرار گرفت و با نصب این سیستم امکان پرواز در شب در فرودگاه سبزوار فراهم گردید.

فعال شدن مرز هوایی و پروازهای خارجی

با عنایت به مصوبه هیئت دولت و مرز مجاز هوایی فرودگاه سبزوار پیگیری جهت برقراری پرواز های خارجی فرودگاه از ابتدای سال 1390 در دستور کار قرار گرفت و با انجام هماهنگی های لازم با سازمان حج و زیارت استان خراسان رضوی و دفاتر زیارتی سطح شهرستان همچنین تجهیز واحد های گذرنامه ناجا و دفتر نهاد ریاست جمهوری به سیستم های نوین سخت افزاری و نرم افزاری پرواز های زیارتی عتبات عالیات به مقصد کشور عراق از بهمن ماه 1390 شروع و به مدت یک سال تداوم پیدا نمود که منجر به اعزام و پذیرش حدود 5500 نفر مسافر در این مسیر گردید.

ارتقاء CAT ایستگاه ایمنی و آتش نشانی

در طی سالهای 1390 و1391 با هدف بالا بردن سطح ایستگاه ایمنی و آتش نشانی فرودگاه با پیگیری های بعمل آمده ، ساختمان اداری قدیمی بطور کامل تخریب و فضای اداری عملیاتی جدید و برج دیده بانی ایستگاه احداث و بتون کف ایستگاه بطور کامل یکسان سازی شد، در ادامه روند ارتقاء ایستگاه مجوز استخدام تعداد 16 نفر نیروی قرارداد کار مشخص از طرف هئیت مدیره شرکت فرودگاهها اخذ و با هماهنگی ستاد ایمنی و آتش نشانی نسبت به مراحل استخدام و آموزش ایشان اقدام لازم صورت پذیرفته و مشغول به کار شدند

همچنین کلیه خودرو های آتش نشان شامل دو دستگاه خودرو کفساز و یک دستگاه تانکر پشتیبان بطور کامل مورد بازسازی قرار گرفته و یک دستگاه خودرو پیکاپ بعنوان مارشالر تجهیز و مورد بهره برداری قرار گرفت ، با مجموع اقدامات صورت گرفته ایستگاه ایمنی و آتش نشانی قابلیت پوشش CAT 6 را بطور شبانه روزی پیدا نموده است.

انتقال هوایی بیمار  توسط آمبولانس هوایی از شهر سبزوار به تهران یا شهرهای دیگر از طریق این فرودگاه انجام میگردد .

مشخصات تکمیلی فرودگاه سبزوار
  • فاصله هوایی تا تهران: 575 کیلومتر معادل 354 مایل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 8 کیلومتر
  • ارتفاع از سطح دریا: 3010 متر
  • نوع فرودگاه: عمومی
  • کد یاتا: SBZ
  • وب سایت : sabzevar.airport.ir
  • تلفن: (051) 44449100
نقشه فرودگاه سبزوار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیبسیب

Iسلسقلقسقs.

فهرست