فرودگاه زابل

فرودگاه زابل ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Zabol airport

فرودگاه زابل

شهرستان زابل با مساحت 344 کيلومترمربع در ضلع شمال شرقي استان سيستان و بلوچستان با مختصات جغرافيايي 31 درجه و 2 دقيقه عرض شمالي و 61 درجه و 39 دقيقه طول شرقي قرار گرفته است.شهرستان زابل از شمال به شهرستان نيمروز،از شرق به شهرستان هيرمند واز جنوب به شهرستان هاي هامون و زهک و از غرب به شهرستان هامون محدود مي شود. فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان 207 کيلومتر است.

شهرستان زابل داراي دوشهر (زابل و بنجار) و بعنوان مرکز سيستان 171940 نفر جمعيت که از اين تعداد 137722 نفر آن در شهر زابل ، 4088 نفر آن در شهر بنجار و 30130 نفر آن در 78 آبادي بزرگ و کوچک در بخش مرکزي استقرار دارند. مسافت شهرستان زابل تا تهران 1548 کيلومتر و ارتفاع از سطح دريا480 متر مي باشد.

آب و هواي زابل از نوع بياباني و گرم و خشک با حداقل دما در دي ماه 7 درجه و حداکثر دما در تير ماه بالاي 45 درجه گزارش شده است .جريان باد در شهرستان در کليه فصول برقرار است ، باد هاي 120 روزه حاصل توده هاي پر فشار غربي است که در فصل تابستان از جهت شمال شرق به جنوب شرق مي وزد. حداکثر وزش اين باد در تير ماه به صد کيلو متر در ساعت نيز مي رسد که در مسير باعث جابجايي ريگ هاي روان مي گردد و طوفان هاي شن ، تپه ماهور و ماسه بادي ها را شکل مي دهد. راهکار جلوگير ي از پيشرفت اين طوفانها در منطقه ، طرح تثبيت شن هاي روان به وسيله مارچ پاشي و ايجاد پوشش گياهي است .

از باد در اين شهرستان بهره گيري فراوان مي گردد از جمله خار خانه ها ( کولر هاي طبيعي منازل ) ، يخ دانها ، باد گير ها و آس بادها به طوري که اين منطقه به عنوان خاستگاه آسباد در دنيا لقب گرفته است .
فرودگاه زابل یکی از فرودگاه‌های ایران است که در شهر زابل استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

فرودگاه زابل یکی از فرودگاه‌های کوچک و توسعه‌ نیافته ایران محسوب می‌شود که به دلیل شرایط جوی نامساعد (وزش بادهای 120 روزه (به دلیل خشک بودن دریاچه هامون) پروازهای ورودی و خروجی دچار مشکل می‌شوند.

فرودگاه زابل دارای یک باند آسفالت به طول 3000 متر و عرض 45 متر، منطقه اپرون به وسعت 9350 متر مربع و سالن پایانه برای مسافران پروازهای ورودی و خروجی است. از جمله امکانات این پایانه می‌توان به غرفه‌های تجاری، شعبه‌های بانکی، رستوران و بوفه، بخش اشیای گمشده و پارکینگ اشاره کرد.

این فرودگاه دارای سیستم لایتینگ برای نشست و برخاست هواپیماها در زمان بعد از غروب آفتاب نمیباشد و به همین علت عملیات انتقال هوایی بیمار از زابل به هر نقطه از کشور باید تا قبل از غروب افتاب انجام گردد.

مشخصات تکمیلی فرودگاه زابل
  • فاصله هوايي تا تهران: 1070 کيلومتر معادل 664 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 10 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 496 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- بین المللی
  • کد ياتا: ACZ
  • وب سایت : zabol.airport.ir
  • تلفن: (054) 32225033
  • تلفن : +985432224333
نقشه فرودگاه زابل