فرودگاه زابل

فرودگاه زابل ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Zabol airport

فرودگاه زابل

شهرستان زابل با مساحت 344 کیلومترمربع در ضلع شمال شرقی استان سیستان و بلوچستان با مختصات جغرافیایی 31 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی و 61 درجه و 39 دقیقه طول شرقی قرار گرفته است.شهرستان زابل از شمال به شهرستان نیمروز،از شرق به شهرستان هیرمند واز جنوب به شهرستان های هامون و زهک و از غرب به شهرستان هامون محدود می شود. فاصله مرکز شهرستان تا مرکز استان 207 کیلومتر است.

شهرستان زابل دارای دوشهر (زابل و بنجار) و بعنوان مرکز سیستان 171940 نفر جمعیت که از این تعداد 137722 نفر آن در شهر زابل ، 4088 نفر آن در شهر بنجار و 30130 نفر آن در 78 آبادی بزرگ و کوچک در بخش مرکزی استقرار دارند. مسافت شهرستان زابل تا تهران 1548 کیلومتر و ارتفاع از سطح دریا480 متر می باشد.

آب و هوای زابل از نوع بیابانی و گرم و خشک با حداقل دما در دی ماه 7 درجه و حداکثر دما در تیر ماه بالای 45 درجه گزارش شده است .جریان باد در شهرستان در کلیه فصول برقرار است ، باد های 120 روزه حاصل توده های پر فشار غربی است که در فصل تابستان از جهت شمال شرق به جنوب شرق می وزد. حداکثر وزش این باد در تیر ماه به صد کیلو متر در ساعت نیز می رسد که در مسیر باعث جابجایی ریگ های روان می گردد و طوفان های شن ، تپه ماهور و ماسه بادی ها را شکل می دهد. راهکار جلوگیر ی از پیشرفت این طوفانها در منطقه ، طرح تثبیت شن های روان به وسیله مارچ پاشی و ایجاد پوشش گیاهی است .

از باد در این شهرستان بهره گیری فراوان می گردد از جمله خار خانه ها ( کولر های طبیعی منازل ) ، یخ دانها ، باد گیر ها و آس بادها به طوری که این منطقه به عنوان خاستگاه آسباد در دنیا لقب گرفته است .
فرودگاه زابل یکی از فرودگاه‌های ایران است که در شهر زابل استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

فرودگاه زابل یکی از فرودگاه‌های کوچک و توسعه‌ نیافته ایران محسوب می‌شود که به دلیل شرایط جوی نامساعد (وزش بادهای 120 روزه (به دلیل خشک بودن دریاچه هامون) پروازهای ورودی و خروجی دچار مشکل می‌شوند.

فرودگاه زابل دارای یک باند آسفالت به طول 3000 متر و عرض 45 متر، منطقه اپرون به وسعت 9350 متر مربع و سالن پایانه برای مسافران پروازهای ورودی و خروجی است. از جمله امکانات این پایانه می‌توان به غرفه‌های تجاری، شعبه‌های بانکی، رستوران و بوفه، بخش اشیای گمشده و پارکینگ اشاره کرد.

این فرودگاه دارای سیستم لایتینگ برای نشست و برخاست هواپیماها در زمان بعد از غروب آفتاب نمیباشد و به همین علت عملیات انتقال هوایی بیمار از زابل به هر نقطه از کشور باید تا قبل از غروب افتاب انجام گردد.

مشخصات تکمیلی فرودگاه زابل
  • فاصله هوایی تا تهران: 1070 کیلومتر معادل 664 مایل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 10 کیلومتر
  • ارتفاع از سطح دریا: 496 متر
  • نوع فرودگاه: عمومی- بین المللی
  • کد یاتا: ACZ
  • وب سایت : zabol.airport.ir
  • تلفن: (054) 32225033
  • تلفن : +985432224333
نقشه فرودگاه زابل

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سیبسیب

Iسلسقلقسقs.

فهرست