تفاوت بین icu و ccu

همه چیز در مورد بخش و تجهیزات ICU و CCU در بیمارستان

تفاوت بین ICU و CCU بیمارستان

همه ما یک بار در زندگی‌مان کلمات icu  و ccu را شنیده‌ایم و از خود پرسیده‌ایم که این دو کلمه اختصار چه چیزهایی هستند و تفاوت آن‌ها در چیست؟

در این مقاله، ما نگاه دقیقی به شباهت‌ها و تفاوت‌های بین CCU و ICU در بیمارستان می‌اندازیم.

Icu  و  ccu  مخفف چه چیزهایی هستند؟

ICU : ای سی یو مخفف عبارت intensive care unit به معنی بخش مراقبت ویژه است.

CCU: سی سی یو مخفف عبارت cardiac care unit  به معنی بخش مراقبت قلبی است. در برخی کشورها، ccu مخفف critical care unit است که معنی بخش مراقبت ویژه را می‌دهد، که این یعنی در اینجا icu و ccu  یک معنی را دارند؛ البته این اتفاق به ندرت پیش می‌آید و اکثراً منظور از ccu  همان بخش مراقبت قلبی است. گاهی نیز جای واژه Cardiac از Coronary استفاده می‌شود که هر دو همان معنی را می‌دهند.

تفاوت icu و ccu

تفاوت بین icu  و ccu  در بیمارستان

همان‌طور که گفتیم، icu  یعنی بخش مراقبت ویژه. این بخش برای بیمارانی است که به‌طورکلی در خطر هستند. این خطر می‌تواند قلب آن‌ها، مغزشان، یا سایر نقاط بدن که دچار جراحت شده است را تهدید کند. ICU در واقع جایی است که به بیماران یا مصدومین، مراقبت‌های ویژه ارائه می‌شود؛ البته در برخی موارد بعد از عمل جراحی و ریکاوری، بیمار به I.C.U منتقل شده و سپس با دستور پزشک خود به بخش منتقل می‌شود.

اما CCU یعنی بخش مراقبت قلبی. این بخش برای بیمارانی است که دچار حمله‌ قلبی شده یا نارسایی‌های شدید قلبی دارند. سی‌آی‌سی‌یو (CICU) هم مخفف Cardiac Intensive Care Unit است که به معنی واحد مراقبت ویژ‌ه‌ی قلبی است و عیناً همان مفهوم را دارد.

به زبان دیگر بخواهیم بگوییم، از آنجایی که قلب یکی از حساس‌ترین و تخصصی‌ترین عضوهای بدن است و نیاز به مراقبت‌های بسیار خاص دارد یک بخش ICU  اختصاصی برای خود دارد که می‌شود همان CCU. یعنی CCU ، ICU قلب است!

تفاوت icu و ccu

درباره CCU

به گفته سازمان بهداشت جهانی، نارسایی‌های قلبی بزرگ‌ترین قاتلین جهان هستند. به همین خاطر، برخی از بیمارستان‌ها دارای یک واحد مراقبت اختصاصی برای بیماران مبتلا به مشکلات قلبی هستند.

 

انواع CCU می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • CICU or CVICU: cardiac, coronary, or cardiovascular intensive care unit (واحد مراقبت‌های ویژه قلبی ، کرونری یا قلبی عروقی)
 • CCCU: critical cardiac, coronary, or cardiovascular unit (واحد بحرانی قلبی ، کرونری یا قلبی عروقی)
 • ICCU: intensive cardiac, coronary, or cardiovascular care unit( واحد مراقبت شدید قلبی ، عروق کرونر یا قلب و عروق)
 • CSRU: cardiac, coronary, or cardiovascular surgery recovery unit (واحد ریکاوری قلب ، عروق کرونر یا قلب و عروق)

به احتمال زیاد در بیمارستان‌های بزرگ و بیمارستان‌هایی که مرتباً عمل جراحی قلب انجام می‌دهند، CCU ها را خواهید یافت.

تفاوت بین icu و ccu

در CCU به چه مشکلاتی رسیدگی می‌شود؟

اگر شما دچار حمله قلبی بشوید یا نیاز به نظارت دقیق پس از نارسایی قلبی داشته باشید، بیماری قلبی جدی مانند آریتمی، کاردیومیوپاتی، آنژین ناپایدار یا عفونت قلبی داشته باشید یا پس از عمل جراحی قلب در حال بهبودی و ریکاوری باشید ممکن است در ccu بستری شوید.

همچنین، کادر درمان در CCU  برخی عوارض که اغلب در بیماران قلبی ایجاد می‌شود را هم مدیریت می‌کنند، مانند:

 • نارسایی کلیه
 • نارسایی تنفسی
 • سپسیس
 • عفونت

بیمارستان icu و ccu

درباره ICU

همانطور که گفته شد، ICU واحد مراقبت‌های ویژه است. در صورت نیاز به مراقبت‌های ویژه 24 ساعته ICU جایی است که شما در آن خواهید ماند. به‌طورمعمول، هر پرستار در یک زمان فقط یک یا دو بیمار را تحت نظر دارد.

در مطالعه‌ای که در سال 2016 انجام شد، بیش از 34000 بیمار که تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفته بودند، زنده ماندند و در سال 2005 از بیمارستان مرخص شدند. متوسط ​​مدت اقامت در ICU برای افراد در این مطالعه 3.4 روز بود.

برخی از بیمارستانها ممکن است ICU را به واحدهای اختصاصی تقسیم کنند مانند:

 • CICU or CVICU: cardiac, coronary, or cardiovascular intensive care unit   (واحد مراقبت های ویژه قلبی ، کرونری یا قلبی عروقی)
 • MICU: medical intensive care unit (بخش مراقبت‌های ویژه پزشکی)
 • NICU: neonatal intensive care unit( بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان)
 • PICU: pediatric intensive care unit(بخش مراقبت‌های ویژه کودکان)
 • SICU: surgical intensive care unit(واحد مراقبت‌های ویژه جراحی)
 • TICU: trauma intensive care unit(واحد مراقبت‌های ویژه تروما)

در ICU معمولاً فقط به اعضای خانواده و یک یا دو همراه آن هم در زمان محدود اجازه ورود می‌دهند.

سخن آخر

به طور کلی می‌توان گفت که سی سی یو از ای سی یو اختصاصی‌تر است، چرا که فقط مختص بیماران قلبی است در حالیکه ای سی یو دامنه گسترده‌تری از بیماری‌ها را شامل می‌شود. وقتی‌که دیگر نیازی به مراقبت 24 ساعته قلب یا متخصص قلب نداشته باشید، برای ادامه بهبود به یک اتاق معمولی منتقل می‌شوید. سیستم‌های نظارت بر ضربان قلب، فشار خون و تعداد تنفس، دستگاه‌های تنفسی، اشعه ایکس قابل حمل، پالس اکسیمتر، تجزیه و تحلیل گاز خون، دستگاه دیالیز، کاتترها و خطوط وریدی (IV) برای مایعات و داروها از جمله دستگاه‌هایی هستند که در بخش ICU و CCU پیدا می‌شوند.

در آمبولانس هوایی  یا هواپیمای آمبولانس ما نیز پیشرفته ترین دستگاه های ICU و CCU  به صورت قابل حمل ( پرتابل ) بعلاوه تجهیزات بک آپ وجود دارد ، در واقع آمبولانس هوایی را میتوان نوعی بخش ICU یا CCU  پرنده نامید .