آمبولانس هوایی چیست

آمبولانس هوایی چیست :

این مطلب در مورد آشنایی با آمبولانس هوایی میباشد و ما خدمات انتقال هوایی بیمار انجام نمیدهیم 

آمبولانس هوایی یا اورژانس هوایی به معنی انتقال بیمار یا مصدوم توسط وسایل پرنده مانند هواپیما و هلیکوپتر مجهز به تجهیزات مراقبتهای ویژه ICU و حضور کادر پزشکی متخصص و پرستاران اورژانس است.

ما در فوریتهای پزشکی هوایی ایران تلاش نموده ایم مردم عزیز کشور ما به این سرویس دسترسی داشته باشند و بتوانند عزیزان خود که دچار بیماری یا حادثه شده اند را در ایمن ترین شکل ممکن و در کوتاه ترین زمان به مقصدی که در نظر دارند منتقل نمایند .

آمبولانس هوایی در ایران بیش از ۵۰ سال سابقه دارد ، ولی بیشترین استفاده از آمبولانس هوایی در طی جنگ تحمیلی صورت گرفت که بالگردها و هواپیماهای نظامی اقدام به انتقال مجروحین جنگی نمودند ، و از سال 1379 تا کنون این امر بصورت غیر نظامی انجام شده است .

در طی این سالها مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور (115) و برخی از سازمانهای نظامی و شرکت های دولتی و خصوصی بر اساس نیاز کشور اقدام به حمل بیماران یا مصدومین توسط بالگرد یا هواپیما نموده اند که قطعا تاثیر بسزایی در کاهش مرگ و میر بیماران و مصدومین داشته است

خوشبختانه خدمات آمبولانس هوایی در ایران روز به روز پیشرفته تر شده و امکان استفاده از آن توسط فوریتهای پزشکی هوایی ایران فراهم شده است

آمبولانس هوایی

هرچند که ماهیت انتقال هوایی بیماران در بخش خصوصی با ماموریت های اورژانس هوایی که مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور انجام می دهند تفاوت دارد ولی استفاده از تجهیزات استاندارد که برای این منظور طراحی شده اند و بهره مندی از حضور پزشکان متخصص و کادر پرستاری مجرب موجب گردیده تا این سرویس مورد استقبال واقع شده و بیماران متعددی از این طریق توانسته اند به درمان های مورد نیاز دسترسی پیدا نمایند.

بیمارانی که در شهرهای دور ساکن هستند و بدلایل مختلف مایل به مراجعه به مراکز درمانی مجهز تر در شهرهای دیگر میباشند میتوانند با استفاده از سرویس های هوایی با ضریب ایمنی بسیار زیاد و تحت مراقبتهای ویژه پزشکی به مراکز درمانی مورد نظر منتقل گردند.

طراحی داخلی در کابین هواپیما ها و هلی کوپتر هایی که به این منظور در نظر گرفته شده اند به گونه ای است که کلیه تجهیزات مراقبتهای ویژه ( ICU ) تعبیه گردیده و پزشکان و پرستاران حاضر در پرواز به سهولت میتوانند از آنها استفاده نمایند.

بسیاری از این تجهیزات اختصاصا به منظور استفاده در ارتفاع طراحی گردیده و قابلیت های خود را در ارتفاع بالا از دست نخواهند داد.

تفاوت جت های آمبولانس با بالگردها در این است که کابین هواپیماها قابلیت کنترل فشار در ارتفاع مشخصی را دارند ولی اغلب بالگردها قادر به کنترل فشار کابین نمی باشند.

به همین علت در برخی موارد مشاهده شده که تجهیزات طراحی شده برای آمبولانس های زمینی در بالگردها به درستی عمل نکرده و دچار اختلال میگردند.

آمبولانس هوایی چیست

خیر ، طبق قوانین انتقال بیماران کرونایی با هواپیمای آمبولانس انجام نمیشود، ولی میتوان برای انتقال بیمار مبتلا به کرونا از آمبولانس زمینی استفاده کرد .

آمبولانس هوایی با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته ای که دارد قادر خواهد بود کلیه بیماران در شرایط جسمی بد هستند را انتقال دهد. مانند بیماران دارای شکستگی ، بیماران در کما یا خواب مصنوعی ، بیماران سوختگی ، بیمارانی که دچار سکته های مغزی یا قلبی شده اند و …

خیر. آمبولانس هوایی در بخش خصوصی برای تمام اقشار در دسترس میباشد.

خیر. با توجه به اینکه این خدمات در بخش خصوصی ارایه میگردد میبایست هزینه آن توسط متقاضی پرداخت گردد.

خیر. ما با رایزنی ها و تفاهم نامه هایی که منعقد نموده ایم قادر هستیم از بالگرد هم برای انتقال بیماران استفاده نماییم.

بسیاری از شهرهای کشور دارای فرودگاه مجهز میباشند. برای شهرهایی که باند فرودگاه دارند از هواپیما و برای شهرهایی که باند فرودگاه ندارند از بالگرد استفاده می نماییم.

هرچند که مسئولیت اعزام های اورژانسی بعهده همکاران محترم ما در آمبولانس هوایی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور و اورژانس ۱۱۵ است ولی در صورت نیاز و درخواست متقاضی آمادگی اعزام بالگرد به مناطق مجاز را خواهیم داشت.

بله. در آمبولانس های هوایی با توجه به نوع پرنده و همچنین با در نظر گرفتن شرایط بیمار از پرسنل متخصص شامل پزشک و پرستار استفاده می شود.

بله. همیشه قبل از اعزام آمبولانس هوایی با در نظر گرفتن زمان پرواز و شرایط بیمار نسبت به انتخاب و تعیین اکیپ پزشکی مورد نیاز اقدام میگردد.

متقاضیان استفاده از خدمات آمبولانس هوایی میبایست با شماره تلفن های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایند. ایشان بلافاصله به فرد مسئول بررسی پزشکی (CMO= Check Medical Officer)متصل شده و میبایست به پرسش های اولیه در خصوص وضعیت بیمار پاسخ دهند تا امکان آنالیز وضع بیمار برای دریافت اطلاعات تکمیلی و گزارش های پزشکی فراهم گردد.

در مراحل بعدی باید شرح حال پزشکی که از پزشک معالج بیمار اخذ گردیده بهمراه خلاصه پرونده بیمار و عکس هایی از نمایشگر دستگاه های متصل به بیمار(مانیتور- دستگاه تهویه اتوماتیک- پالس اکسی متر و ….) را از طریق فاکس- ایمیل یا شبکه های اجتماعی موجود در تلفن همراه به این مرکز ارسال نمایند تا توسط کمیسیون پزشکی متشکل از پزشک متخصص طب هوافضا- پزشک متخصص قلب- پزشک متخصص مغزواعصاب- پزشک متخصص بیهوشی و پزشک متخصص طب اورژانس مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

پس از آن که کمیسیون پزشکی مجوز انتقال بیمار را صادر نماید همراهان بیمار میتوانند با پرداخت هزینه های مقرر نسبت به درخواست اعزام قطعی آمبولانس هوایی اقدام نمایند.

معمولا از زمان تماس متقاضی تا اعلام نظر کمیسیون پزشکی کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید. اما صدور ابلاغ پرواز بستگی به پرداخت هزینه ها توسط متقاضی دارد.

پاسخ به این پرسش به عوامل متعددی بستگی دارد. بطور مثال بالگردها در کشور ما مجوز پرواز در شب را ندارند و فقط از طلوع تا غروب آفتاب میتوانند مجوز پرواز اخذ نمایند .

یا اینکه برخی از فرودگاه ها در کشور ما دارای امکانات پذیرش هواپیما بعد از غروب آفتاب نیستند. در اینگونه مواقع میبایست مراحل دریافت اطلاعات و تاییدیه پزشکی را انجام داده و در اولین زمان ممکن نسبت به اعزام آمبولانس هوایی اقدام نماییم.

ما در برخی از شهرهای کشور با مراکز آمبولانس خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی در ارتباط هستیم. آنها نیز از حساسیت های انتقال هوایی بیماران مطلع بوده و شرایط لازم برای انتقال بیماران از بیمارستان تا فرودگاه ها توسط آمبولانس های کاملا مجهز را فراهم نموده اند. اگر متقاضی آمبولانس هوایی مایل باشد میتوانیم ارتباط مستقیم بین این مراکز و همراهان بیمار را ایجاد نماییم.

خیر. اگر مقصد بیمار در تهران باشد این وظیفه به عهده ما است. یک دستگاه آمبولانس کاملا مجهز در رمپ اختصاصی در فرودگاه مهرآباد در انتظار فرود آمبولانس هوایی خواهد بود و بیمار با همراهی اکیپ پزشکی هوایی توسط آمبولانس زمینی به بیمارستان مقصد منتقل می گردد.

بیشتر لیرجت‌ها مجهز به تجهیزات پزشکی گسترده هستند و به هر مسافر فقط یک چمدان دستی مجاز می‌دهند. اگر بیمار با یک هواپیمای آمبولانس بزرگتر منتقل شود ، فضای ذخیره سازی بیشتری خواهد داشت.

همیشه این امکان وجود دارد که پزشک خانواده شما به عنوان یک فرد همراه به انتقال ملحق شود ، البته به شرطی که برای آنها جا وجود داشته باشد. با این حال، آنها جایگزینی برای یک متخصص پرواز پزشکی بسیار آموزش دیده نیستند. 

دریافت پذیرش بیمارستان مقصد به عهده همراهان بیمار میباشد و ما دخالتی در امور پذیرش بیماران نمیکنیم .

هواپیمای آمبولانس مجهز به تجهیزات پزشکی کامل ICU,CCU و وسایل مخصوص حمل بیماران است که میتواند در اورژانس‌های پزشکی در مناطق دورافتاده، فاصله‌های طولانی و شرایط خاص استفاده شود.

ارسال سوال

در صورتی که جواب سوال خود را پیدا نکردید میتوانید از طریق فرم زیر سوال خود را ارسال نمایید و یا به صورت تلفنی با ما تماس بگیرید .