هلیکوپتر امداد

هلیکوپتر امداد

اولین هلیکوپتر امداد در سال 1939 به پرواز درآمد. پرسنل امدادی و خلبان این هلیکوپتر شاید نمی توانستند حدس بزنند که در حدود 80 سال بعد سرویس امداد هوایی بر پایه علم و تکنولوژی به سطحی از پیشرفت خواهد رسید که وظیفه انتقال بیماران و مصدومین و کمک رسانی به مناطق صعب العبور را حتی به پهبادهای بدون سرنشین بسپارند.

این پیشرفت موجب گردیده که در حال حاضر هزاران وسیله پروازی در سراسر جهان به کار امداد رسانی مشغول باشند.

هلیکوپتر بعنوان یکی از بهترین هواگردها برای امداد رسانی در نقاط مختلف جهان محسوب میگردد. این پرنده قادر میباشد در شرایط سخت که حتی هیچگونه باند پرواز در دسترس نمیباشد برای انتقال مصدومین و بیماران و جابه جایی تیم های امدادی وارد عمل شده و بخوبی از عهده وظایف برآید.

هلیکوپتر ها انواع مختلف دارند و بر اساس تعداد بیماران یا مسافتی که باید طی نمایند انتخاب میگردند.

اولین امداد هوایی مدرن توسط هلیکوپتر در سال 1950 و در جنگ کره انجام شد. در آن زمان هلی کوپترهای موسوم به BELL 47 توانستند بیش از 20000 سرباز زخمی را از خطوط مقدم جبهه به مراکز درمانی منتقل نمایند.

البته در آن سال ها بدلیل اینکه انتقال مصدومین در خارج از کابین هلیکوپتر و در قسمتی به نام Basket (سبد) صورت میگرفت امکان انجام خدمات درمانی روی آنها میسر نبود و همین قدر که به سرعت از صحنه نبرد دور می شدند کافی بود.

ولی در حال حاضر با حضور هلیکوپتر های بسیار مدرن که کابین برخی از آنها گنجایش حتی 10 بیمار یا مصدوم را دارد میتوانیم تمام اقدامات پزشکی مورد نیاز را در مسیر پرواز تا رسیدن به مرکز درمانی در هلی کوپتر انجام دهیم و به همین علت از میزان مرگ و میر ناشی از عدم دسترسی به خدمات پزشکی بسیار کاسته شده است.

خدمات فوریتهای پزشکی هوایی ایران با در اختیار گیری هلیکوپترهای مدرن و پرقدرت قادر خواهد بود به درخواست کنندگان در تمام مناطقی که دارای فرودگاه نمی باشد سرویس های انتقال هوایی بیماران ارائه نماید.

همچنین امکان در اختیار گذاری انواع هلیکوپتر برای استفاده بلند مدت و استقرار در مناطق مختلف نیز موجود می باشد.

اولین هلیکوپتر امداد

فهرست