فرودگاه زاهدان

فرودگاه زاهدان ( تلفن،آدرس،مشخصات) Zahedan airport

فرودگاه زاهدان  : استان پهناور سيستان و بلوچستان با مساحت حدود 182 هزار کيلومتر مربع در جنوب شرقي ايران بزرگترين استان کشور محسوب مي شود. مرزهاي طولاني آبي و خاکي با کشورهاي پاکستان ، افغانستان و کشورهاي حوزه خليج فارس، وجود راه آهن سراسري و بين المللي و دارا بودن پنج فرودگاه موقعيت ويژه اي به اين استان بخشيده و سبب ايجاد شرايط خاص در اين استان شده است.

مشخصات تکمیلی فرودگاه زاهدان
  • فاصله هوايي تا تهران: 1145 کيلومتر معادل 711 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 5 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1391 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- بین المللی
  • کد ياتا: ZAH
  • وب سایت : zahedan.airport.ir

تلفن فرودگاه زاهدان : 05433222774

نقشه فرودگاه زاهدان

زاهدان با جمعيتي بالغ بر 700 هزار نفر ، مرکز استان سيستان و بلوچستان و داراي فرودگاهي بين المللي است. اين فرودگاه در سال 1332 بطور رسمي افتتاح گرديد. در ابتدا يک پرواز در هفته توسط شرکت هواپيمائي ايران در مسير تهران-يزد-زاهدان-کراچي- بمبئي و بلعکس انجام مي شد که از اين طريق تجار ايراني ، پاکستاني و هندي را جابجا مي کرد.

انجام اين پرواز به کشورهاي پاکستان و هندوستان در حدود 60سال پيش از فرودگاه زاهدان نشان دهنده بين المللي بودن اين فرودگاه در همان سالهاي آغازين فعاليت آن است.

فرودگاه بين المللي زاهدان به عنوان هشتمين فرودگاه بين المللي کشور و دارا بودن موقعيت ويژه اي که در شرق کشور از آن برخوردار است ، اهميت بسزايي در حمل و نقل و توسعه استان دارد.

چالش هايي نظير دوري از مرکز کشور و پتانسيل هايي نظير وجود مراکز آموزش عالي، دسترسي به آبهاي آزاد ، وسعت سرزميني و همچنين قرارگرفتن در کريدور هوايي شرق و جنوب شرقي کشور، لازمه داشتن فرودگاهي با استانداردهاي جهاني در اين منطقه را مي طلبد.

فرودگاه زاهدان

فرودگاه زاهدن در سال 1332 بطوررسمي افتتاح گرديد . ابتدا اين فرودگاه جهت استفاده براي پست و گمركات بود و از دو چادر تشكيل مي شد و پس از بهره برداري در همان سال شروع عمليات ساخت ساختمان آن آغاز شده در يكي از اسناد استانداري سيستان و بلوچستان در سال1355 آمده است در سفر دولت وقت 16 مرداد 1335 هواپيماي دولتي برروي باند جديد جلو عمارت جديدالبنا گمرك هدايت و متوقف شده كه خود نشان دهنده ساختمان جديد فرودگاه در سال 1335 است

در ابتدا يك پرواز درهفته توسط شركت هواپيمايي ايران در مسير تهران يزد زاهدان كراچي و بمبئي انجام مي شد. كه ازاين طريق تجارايراني را جابجا مي كرد اين پرواز نشان دهنده اين است كه فرودگاه زاهدان از همان ابتدا پرواز بين المللي را انجام مي داده . هم اكنون مساحت فرودگاه زاهدان 900 هكتار مي باشد و داراي 3 ترمينال داخلي بين المللي و حج مي باشد كه هركدام به ترتيب داراي 4200، 2000و 1250 مترمربع مساحت است.

فرودگاه زاهدان به صورت 24 ساعته عملياتي مي باشد و داراي سيستم هاي ناوبري همچون ILS-RCAG-NDB. DME-VOR مي باشد.

ايمني زميني فرودگاه بين المللي زاهدان داراي CAT7 مي باشد و هم اكنون اين فرودگاه به شهرهاي تهران ، مشهد، كرمان، اصفهان، شيراز، چابهار، گرگان پرواز دارد و درمسيرهاي بين المللي به مسير دبي برنامه اي و مسيرهاي دمشق ، بغداد، نجف و جده به صورت غير برنامه اي پرواز دارد.

فرودگاه زاهدان امکان پذیرش کلیه هواپیماهای آمبولانس هوایی که برای انتقال هوایی بیماران اعزام می شوند را دارا میباشد و ما میتوانیم در تمام ساعت عای شبانه روز برای انجام انتقال هوایی بیماران از این فرودگاه استفاده نماییم.