فرودگاه رفسنجان

فرودگاه رفسنجان ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Rafsanjan airport

فرودگاه رفسنجان

تلفن فرودگاه رفسنجان : 03424230909

رفسنجان، یکی از شهرهای ارزشمند و تاریخی استان کرمان است که در مسیر دو شهر کرمان و یزد قرار دارد. جمعیت شهر رفسنجان بر اساس سرشماری به 161.909 نفر در سال 1395 می‌رسد. فاصله شهر رفسنجان تا کلانشهر کرمان 110 کیلومتر است. جالب است بدانیم که در سراسر جهان، پسته‌ ناب ایرانی را با نام پسته‌ رفسنجان می‌شناسند.

مشخصات تکمیلی فرودگاه رفسنجان
  • فاصله هوايي تا تهران: 746 کيلومتر معادل 464 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 13 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1469 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- بین المللی
  • کد ياتا: RJN
  • وب سایت : وب سایت فرودگاه رفسنجان
  • تلفن فرودگاه رفسنجان : 03424230909
  • تلفن فرودگاه رفسنجان : (034) 24230909
نقشه فرودگاه رفسنجان

علاوه بر سوغات ارزشمند این منطقه از ایران، قدمت و پیشینه‌ی تاریخی این شهر نیز از دیگر دلایل اهمیت و ارزش این شهرستان جنوب شرقی کشور است که می‌توان آثار باستانی و جاذبه‌های گردشگری متعددی را در آن مشاهده کرد. شهری که بارها در کارنامه‌ی تاریخی خود، مورد هجوم و حمله‌ی غارتگران قرار گرفته است اما همچنان محکم و استوار همچون کوه و زنده و سرسبز همچون سرو، تاریخ را به نظاره نشسته است.

در باب شهرت این شهر به رفسنجان، نظرات و راوایت مختلفی وجود دارد. برخی معتقدند که این شهر بواسطه‌ی حضور معادن مس به این نام شهرت یافته است. چرا که در گذشته «رفسنکان» نام این شهر بوده است که از دو کلمه‌ی «رفسن» که در زبان ایران باستان به معنای «مس» و «کان» به معنای «معدن» تشکیل شده است.

شهر رفسنجان دارای آب و هوای نیمه کویری است. تابستان‌های نسبتاً گرم و زمستان‌های سردی دارد. البته در اطراف این شهر مناطق کوهستانی زیادی نیز وجود دارد.

شهر مس سرچشمه با ارتفاع 2640 متر مرتفع‌ترین شهر در شهرستان رفسنجان که تابستان‌های خنک و زمستان‌های بسیار سرد دارد که در تابستان مردم رفسنجان از آب و هوای آن استفاده می‌کنند. بارندگی‌های رفسنجان عموماً از سیستم‌های بارشی که از سمت جنوب غرب و غرب کشور در فصول پاییز و زمستان به کشور نفوذ می‌کنند، می‌باشد و در فصول بهار و تابستان تحت تأثیر سیستم هوای جنوب شرقی که مونسون نام دارد، قرار می‌گیرد.

در زمستان بارش‌ها به صورت باران و برف و در تابستان نیز باران می‌بارد. البته در فصل سرد سال جبهه هوای سرد سیبری که از شمال شرق نفوذ می‌کند هم رفسنجان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد که هیچ بارندگی از خود ندارد.

فرودگاه رفسنجان، در شهر رفسنجان، استان کرمان قرار گرفته است. با وجود اینکه رفسنجان شهر تجارت طلای سبز و مس است و تاجران زیادی در این شهر رفت و آمد دارند، اما فرودگاه رفسنجان به مدت دو سال مورد بی مهری مسئولان قرار گرفت. تا پیش از سال 1389، روزانه يک پرواز به تهران با هواپیماهای فوکر 100 شرکت هواپيمایی آسمان از اين فرودگاه انجام می‌شد.

با وجود اینکه فرودگاه رفسنجان از زيرساخت‌های لازم فرودگاهی و هوانوردی در بخش‌های مختلف همچون مراقبت پرواز، ايمنی و آتش‌نشانی، ارتباطات و ناوبری برخوردار بوده و سرويس‌های لازم را به پروازهای عبوری ارائه کرده است و پرسنل آن همیشه آماده به خدمت بوده اند، اما به مدت دو سال تمام تمامی پروازها در این فرودگاه تعطیل شد. تا اینکه در تاریخ 23 اسفند 91 با برقراری پروازهای تهران-رفسنجان، این فرودگاه دوباره مورد بهره برداری قرار گرفت.

این فرودگاه بعنوان فرودگاه آلترناتیو فرودگاه کرمان در نظر گرفته شده و پروازهایی که به هر دلیل نتوانند در فرودگاه کرمان به زمین بنشینند از این فرودگاه استفاده می نمایند.

برقراری ارتباط پروازهای آمبولانس هوایی در این فرودگاه نیز مقدور میباشد و هواپیماهای موجود برای انتقال هوایی بیماران از رفسنجان به تهران یا شهرهای دیگر می توانند از این فرودگاه استفاده نمایند.