فرودگاه پیام

فرودگاه پیام کرج ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Payam airport

فرودگاه پیام کرج

فرودگاه بین المللی پیام کرج به عنوان یکی از فرودگاه های مرز هوایی ایران به صورت 24 ساعته فعال و در استان البرز شهر کرج واقع می باشد. این فرودگاه در سال 1371 جهت انجام امور پستی و بار هوایی افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت . فرودگاه پیام دارای باندی به طول 4000 متر و عرض 60 متر و طول Runway 3659 متر و PCN75 می‌باشد که قابلیت پذیرش هواپیماهای پهن پیکر را دارد، مساحت اپرون ( پارکینگ هواپیمایی ) 128 هزار متر مربع با  9 استند و روشنایی می باشد

توضیحات تکمیلی فرودگاه پیام
  • فرودگاه بین المللی: کرج، مهرشهر، انتهای بلوار ارم، فرودگاه بین المللی و منطقه ویژه اقتصادی پیام
  • شماره تماس : ۱۵ الی ۳۳۲۶۶۰۱۱-۰۲۶
  • اطلاعات پرواز : ۳۳۲۶۶۱۸۵-۰۲۶
  • وب سایت :payamaviation.ir
  • دفتر تهران : خیابان سهروردی شمالی، خیابان توپچی، پلاک ۳، طبقه زیر همکف
  • شماره تماس : ۸۸۴۶۸۰۱۸-۰۲۱
نقشه فرودگاه پیام

با توجه به گذشت مدت زمان زیادی از احداث باند و سطوح پروازی ، عملیات بهسازی باند و روکش جدید آسفالتی آن در دستور کار قرار گرفته و در حال اجرا می باشد .

باند دارای سیستم روشنایی (Lighting) می باشد که با توجه به افزودن پروازهای مسافری و برنامه های توسعه ای سیستم جدید روشنایی باند و اپروچ خریداری و در سال 97 عملیات اجرایی نصب و راه اندازی آن آغاز شده است. به دلیل عدم وجود موانع طبیعی و دست ساز در اطراف پیام ، در حوزه ایمنی جزو امن ترین فرودگاه های کشور محسوب می گردد.

دستگاه کمک ناوبری

دستگاه های DVOR/DME و NDB و سیستم ILS/DME در حال حاضر عملیاتی میباشد.

دستگاه های رادیویی

سیستم های ضبط مکالمات ، سیستم های سوییچینگ ، سیستم های رادیویی و ارتباطی و سایر تجهیزات که در حال حاضر مورد بهره برداری قرار گرفته است.

برج مراقبت پرواز

این واحد روزانه به حدود 250 پرواز خدمات مراقبت پرواز و سایر خدمات هوانوردی ارائه می نماید و یکی از پرترافیک ترین فرودگاههای ایران از نظر تعداد پرواز می باشد ، شایان ذکر است خدمات Flight Plan نیز به همین نسبت توسط واحد شبکه پیام های هوانوردی ارائه می گردد. برج مراقبت پرواز پیام علاوه بر پوشش دادن پروازهای این فرودگاه ، پروازهای فرودگاه هلی کوپتری کردان و فرودگاه نیروی انتظامی را نیز تحت پوشش خود دارد.

مکانات فرودگاه پیام در زمینه تجهیزات زمینی علاوه بر وجود سه باب آشیانه با مساحت هرکدام 2500 متر مربع و فضای اداری انبار و Shop هرکدام 500 متر مربع دارای تجهیزات هندلینگ و کارگو است، با امکانات و تجهیزات موجود در حال حاضر تا هواپیماهای 747 سرویس دهی می شود. این سرویس ها شامل تخلیه و بارگیری ،Push Back ، GPU ، Air Starter ، … می باشد .

فرودگاه بین المللی پیام از معدود فرودگاههای کشور می باشد که دارای واحد سوختگیری بوده و این واحد با ظرفیت مخازن 540 هزار لیتر ، دو واحد سوخت رسان 34000 لیتری و دو دستگاه تانکر حمل سوخت 19000 لیتری آماده ارائه سوخت به هر نوع هواپیما می باشد.

در زمینه MRO یا تعمیر و نگهداری هواپیما ، یک شرکت در حال حاضر فعالیت دارد و با توجه به چشم اندازی که برای فرودگاه پیام دیده شده و با توجه به مسافربری شدن فرودگاه پیام ، نزدیکی این فرودگاه به فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی (ره) فعالیت تعمیرات هواپیمایی به شدت مورد نیاز می باشد و شرکت های دیگر هم در این زمینه درخواست همکاری دارند بر اساس درخواست های داده شده در طرح جامع فرودگاه پیام، فضایی برای MRO در ضلع جنوبی باند در نظر گرفته شده تا شرکت هایی که درخواست همکاری دارند در آنجا استقرار پیدا کنند.

در کنار MRO پارکینگ هواپیماهایی که احتیاج به تعمیر دارند فضایی برای آنها در نظر گرفته می شود که از دیگر مولفه هایی است که در طرح جامع دیده شده است.

در حال حاضر یک ترمینال 6 هزار متری دو منظوره -که بتواند پروازهای داخلی و خارجی را پوشش دهد- برای برقراری پروازهای مسافری از پیام در نظر گرفته شده که سالیانه توانایی پذیرایی از یک تا یک و نیم میلیون مسافر را دارار می باشد.

با توجه به نزدیکی فرودگاه پیام کرج به فرودگاه مهرآباد در تهران معمولا پروازهای آمبولانس هوایی به مقاصد داخلی یا کشورهای خارجی از فرودگاه مهراباد انجام میگردد ولی از سال 1389 تاکنون چندین مورد پرواز آمبولانس هوایی توسط هواپیماهای توربوپراپ امبرائر انجام گردیده و بسیار امیدوار هستیم فرودگاه پیام نیز همچون فرودگاه مهرآباد بعنوان بیس پروازهای آمبولانس هوایی و انتقال هوایی بیماران قرار گیرد.