فرودگاه خوی

فرودگاه خوی ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Khoy aorport

فرودگاه خوی

خوی بزرگترین و مهم‌ترین شهر استان آذربایجان غربی بعد از ارومیه محسوب میگردد و دومین شهرستان پرجمعیت استان آذربایجان غربی است. این شهر یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای آذربایجانی ایران به‌شمار می‌رود.

همجواری این شهر با کشور ترکیه و استان وان موجب گردیده در طی سال گردشگران و تجار بسیاری برای تردد بین کشور ترکیه و ایران از شهر خوی و فرودگاه ان استفاده نمایند.

در قدیم نیز خوی به‌دلیل واقع شدن در مسیر جاده ابریشم و جاده تجارتی شرق و غرب، مورد بازدید بسیاری از جهانگردان و ایرانشناسان واقع شده‌است. بعد از گسترش امپراتوری سلجوقیان به آناتولی و غرب، این شهر به دلیل موقعیت ویژه آن و قرار گرفتن در سر راه اصلی شرق به غرب، اهمیت و رونق علمی، فرهنگی، اقتصادی بسیار یافت.

جادهٔ ابریشم در فاصلهٔ 25 کیلومتری شمال غربی خوی در جادهٔ چالدران بالاتر از قوردیک قفه سی رد می‌شد که در زبان محلی به جادهٔ ابریشم «دوه اوچان» (محل پرواز کردن شتر) می‌گفتند ؛  چرا که به‌دلیل سرازیری شدید این جاده شتران با مال‌التجاره با سرعت زیاد حرکت نموده چنان ‌که گویی پرواز می‌کردند.

از منابع تاریخی و سفرنامه‌ها از جمله سفرنامهٔ ناصرخسرو مطالب قابل توجهی دربارهٔ خوی به‌دست می‌آید.

این شهر بدلیل قرار گیری در غرب ایران و در میان رشته کوههای مرتفع دارای اب و هوای نسبتا خنک و سردسیری میباشد.

در مورد فرودگاه شهر خوی باید گفت عملیات اجرایی این فرودگاه از سال 1372 آغاز و در سال 1373 با ورود وزیر راه و ترابری دولت وقت افتتاح گردید.

این فرودگاه دارای یک باند به طول 2800 متر و عرض 45 متر میباشد و مساحت منطقه اپرون آن معادل 15.000 متر مربع است.

مساحت ساختمانهای احداث شده شامل سالن اصلی ترمینال، سالن ورودی، سالن خروجی، سالن تشریفات، ساختمان عملیات و ساختمانهای اداری و برج مراقبت پرواز بالغ بر 3700 متر مربع می‌باشد.

فرودگاه خوی قابلیت پذیرش و توقف سه فروند هواپیمای توپولف، فوکر100 ، فوکر500 ، بوئینگ737 ، Bae 146، سوخو سوپرجت 100 و… به ابعاد 165*33 متر می‌باشد.

فرودگاه خوی میتواند پذیرای پروازهای آمبولانس هوایی توسط هواپیماهای Falcon20 و AN74 باشد و بیماران میتوانند توسط پروازهای آمبولانس هوایی بصورت مستقیم از شهر خوی به تهران یا شهرهای دیگر منتقل گردند.

توضیحات تکمیلی فرودگاه خوی
  • فاصله هوايي تا تهران: 630 کيلومتر معادل 391 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 15 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1153 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- بین المللی
  • کد ياتا: KHY
  • تلفن : (044) 33524272
نقشه فرودگاه خوی