فرودگاه جیرفت

فرودگاه جیرفت ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Jiroft airport

فرودگاه جیرفت

جيرفت شهري است در استان کرمان.اين شهر مرکز شهرستان جيرفت است.جمعيت شهر جيرفت بنا بر سرشماري سال 1385 مرکز آمار ايران، برابر 108.000 نفر است.
مورخين و جهانگردان عقيده‌دارند که شهر جيرفت در اثر سيل بنيان کني نابود گرديده و خرابه‌هاي شهر قديمي جيرفت در يک کيلومتري جيرفت فعلي (سبزواران) قرار دارد.

خرابه‌هاي شهر قديم را به عهد دقيانوس نسبت داده‌اند و از اين خرابه‌ها سکه‌ها و آثار عتيقه بسيار به دست آمده‌است.

جيرفت از دو کلمه (جير) به معني پست و پايين و (افت) به معني افتاده تشکيل شده‌است و به طور کلي جيرفت به معناي (جلگه پست آبرفتي) است.

نام جيرفت در سال 35 هجري قمري براي اولين بار به مناسبت تصرف آن توسط مجاشع بن مسعود در تاريخ ثبت شده‌است و از تاريخ نيز مکرر از آن شهر نام برده شده‌است.
به استناد گفته ياقوت حموي، جيرفت (جرودس) نام داشت.جيرفت قبل از حمله مغول يکي از شهرهاي آباد و ثروتمند جهان اسلام بود.شاهراهي که از خليج فارس و بندر هرمز عبور مي‌کرد و راهي که از هندوستان و از طريق جالق امتداد مي‌يافت در جيرفت به هم متصل مي‌شد.همچنين کالاهاي تجارتي که از هندوستان به ايران صادر مي‌شد از جيرفت به ساير شهرهاي ايران توزيع مي‌گرديد.

مارکوپولو تاجر و سياح ونيزي از اين شهر به نام (کاماداي) يادکرده‌است.ظاهراً در زمان عبور وي اين شهر به کلي ويران شده بود.

این شهر در دره‌ای پهن قرار گرفته است و دارای موقعیتی دشتی و کوهستانی است و به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و طبیعی به هند ایران شهرت دارد.

این شهر، قطب اول تولید هندوانه در ایران به شمار می‌رود. در جیرفت، به واسطه حاصل خیزی و پتانسیل اقتصادی بالا، زمین قیمت نسبتا زیادی دارد. در این شهر به عنوان یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران، حدودا ۲۰۰ نوع محصول زراعی، دامی و باغی تولید می‌شود.در سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیتی معادل با ۱۱۱ هزار نفر داشته است. میانگین دمای سالانه این شهر در تابستان‌ها به ۴۸ درجه و در زمستانها به منفی ۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

این شهر از جنوب کهنوج، از غرب بافت، از شرق بم و از شمال شهداد. همسایه است.
جیرفت 812 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و به دلیل همین ارتفاع کم و واقع شدن در عرض‌های جنوبی کشور دارای تابستان‌های گرم و نسبتا مرطوب و زمستان‌هایی معتدل و کوتاه است.

کوه‌های جیرفت دنباله رشته کوه زاگرس هستند. در طول سال این شهر تحت تاثیر وزش بادهای منطقه‌ای و برون منطقه‌ای متنوعی قرار می‌گیرد که آب و هوای آن را دستخوش تغییرات می‌کند. در جیرفت رودهای فصلی و دائمی زیادی در جریان‌اند.

جیرفت یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران محسوب می‌شود. پس از کشف یک زیگورات و کتیبه‌های آجری به خطی ناشناخته، این منطقه به بهشت باستان شناسان شهرت پیدا کرد.

فرودگاه جیرفت یکی از فرودگاههای ایران است که پروازهای داخلی در آن انجام میگردد. فرودگاه جیرفت مورد اهمیت است چرا که هفت شهر جنوبی استان کرمان از طریق این فرودگاه میتوانند دسترسی هوایی به شهرهای دیگر ایران داشته باشند.

به همین علت در سال 1386 عملیات تعریض و نطویل باند فرودگاه جیرفت آغاز گردید و در حال حاضر فرودگاه جیرفت با در اختیار داشتن باند فرودگاه به طول 3400 متر و عرض 60 متر و منطقه اپرون به طول 164 متر و عرض 90 متر میتواند پذیرای هواپیماهای متوسط و بزرگ باشد.

در سالهای گذشته هیچگونه انتقال هوایی بیمار از شهرستان جیرفت به تهران و شهرهای دیگر انجام نگردیده ولی با برخورداری این فرودگاه از سیستم ناوبری مناسب این امکان فراهم میباشد که در صورت نیاز بتوانیم انتقال هوایی بیماران را توسط آمبولانس هوایی (هواپیما یا هلیکوپتر) از این فرودگاه به انجام رسانیم.

توضیحات تکمیلی فرودگاه جیرفت
  • فاصله هوايي تا تهران: 980 کيلومتر معادل 609 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 14 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 812 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- داخلی
  • کد ياتا: JYR
  • وب سایت : jiroft.airport.ir
  • تلفن: (034) 43264273
نقشه فرودگاه جیرفت