فرودگاه ایرانشهر

فرودگاه ایرانشهر ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Iranshahr airport

فرودگاه ایرانشهر

فرودگاه ایرانشهر در شهر ایرانشهر سیستان بلوچستان قرار دارد. فرودگاه ایرانشهر با کد یاتا IHR و ایکائو OIZI در شهر ایرانشهر، استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. در فرودگاه ایرانشهر تمامی امکانات ایمنی وجود دارد. سیستان و بلوچستان چهار فرودگاه فعال در زاهدان، زابل، کنارک و ایرانشهر و یک فرودگاه غیرفعال در سراوان دارد.

اکنون در روزهای فرد هفته، سه پرواز از فرودگاه ایرانشهر به مقصد تهران و سه پرواز از تهران به ایرانشهر انجام می گیرد.

فرودگاه ایرانشهر جزو 10 فرودگاه کشور به شمار می رود که آنتن رادار فضایی در آن نصب است و امکان تصویربرداری در شب یا روز در آن وجود دارد. از نیمه دوم سال 95 ساخت ترمینال جدید فرودگاه ایرانشهر با اعتبار 11 میلیارد شروع شده است. همچنین پروژه ترمینال فرودگاه ایرانشهر در شهریور سال 1394 کلید خورده و تاکنون 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

یکی از مشکلات فرودگاه ایرانشهر نداشتن جایگاه سوخت بود که خوشبختانه با احداث جایگاه سوخت وترمینال مسافربری در فرودگاه ایرانشهرخط پرواز این شهرستان به مشهد مقدس ، شیراز و شهرهای دیگر نیز راه اندازی شده است.

فرودگاه ایرانشهر یکی از فرودگاههای مناسب برای آمبولانس هوایی میباشد. انتقال بیمار از شهر ایرانشهر به تهران یا به مشهد و شهرهای داخل کشور مقدور خواهد بود.

شهرستان ایرانشهر در قسمت مرکزی استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. از شمال و شمال شرقی با شهرستان های زاهدان و خاش، از جنوب شرق با شهرستان مهرستان، از جنوب با شهرستان نیکشهر و سرباز، از غرب و جنوب غربی با شهرستان دلگان و از شمال غربی با استان کرمان همسایه است. شهرستان ایرانشهر 18475 کیلومتر مربع وسعت دارد (مساحت 3230 کیلو متر مربع). فاصله تا مرکز استان 345 کیلومتر مربع (تا زاهدان) و فاصله آن تا پایتخت 1975 کیلومتر (تا تهران) می باشد. شهرستان ایرانشهر دارای آب وهوای گرم و اقلیم بیابانی گرم و خشک است.

درجه حرارت این شهرستان در تابستان 50 درجه سانتیگراد و میانگین دمای روزانه در تابستان 37.2 و در زمستان 14.5 است. رشته کوه های بزمان با ارتفاع 3497 متر از سطح دریا که پس از کوه تفتان مرتفع ترین ناهمواری استان محسوب می شود.

کوه خضر مهمترین قله رشته کوه های بزمان می باشد. ایرانشهر یكی از شهرهای قدیمی ایران است كه قبلاً فهره یا فهرج نامیده می‌شد. در «اوستا» از این شهر به نام پهله یا پهره نام برده شده است.

معرب این دو كلمه فهره به معنای شهر بزرگ است كه نشان می‌دهد این مكان در قدیم مركزیت داشته و یكی از بزرگ ترین شهرهای بلوچستان و ایران بوده است.

به همین جهت آن را همواره با پسوند شهر ذكر كرده‌اند. ایرانشهر در زمان حمله اسكندر، منطقه‌ای آباد و سرسبز بود و مورخین ایرانی نوشته‌اند كه اگر آب و علف و خرمای پهرگ به داد قشون اسكندر نرسیده بود حتی كسی زنده باقی نمی‌ماند.

در زمان ناصر‌الدین شاه قاجار، والی بلوچستان به دلیل آب و هوای خوب این منطقه قلعه‌هایی در آن ایجاد كرد. ایرانشهر با توجه به قدمت تاریخی و گسترش تدریجی به نمونه‌ای از شهر معاصر تبدیل شده است.

توضیحات تکمیلی فرودگاه ایرانشهر
  • فاصله هوايي تا تهران: 1295 کيلومتر معادل 805 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 10 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 591 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- داخلی
  • کد ياتا: IHR
  • وب سایت : iranshahr.airport.ir
  • تلفن: (0054) 72224165
نقشه فرودگاه ایرانشهر