فرودگاه بوشهر

فرودگاه بوشهر ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Boushehr airport

فرودگاه بوشهر

از سال 1298 هجري شمسي يعني حدود 90 سال قبل ، که اولين پروازهاي بين المللي با هواپيماي کوچک شکل ميگرفت ، فرودگاه بوشهر نيز احداث و فعال شده است ، در سال 1919 ميلادي اولين پرواز که از اروپا عازم هندوستان بود ، در مسير پروازي جديد و در فرودگاههاي خاکي بغداد – بوشهر- بندر لنگه و کراچي برا ي سوختگيري و سرويس ، نشست و برخاست داشت و از اولين پروازهايي بودند که از خاک و آسمان ايران استفاده ميکردند .

مشخصات تکمیلی فرودگاه بوشهر
  • فاصله هوايي تا تهران: 747 کيلومتر معادل 464 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 8 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 15 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي – مرز هوایی
  • کد ياتا: BUZ
  • وب سایت : bushehr.airport.ir
  • تلفن: (077) 33333291
  • 07733333291
نقشه فرودگاه بوشهر

بااين حال از سوي دولت وقت ايران هيچگونه نظارت و کنترلي بر روي اين قبيل پروازها وجود نداشت تا اينکه در سال 1304 بر اساس مصوبه اي که دولت آن زمان داشت ؛ اجازه احداث فرودگاه و پرواز رابه يک شرکت خارجي در چند شهر ايران از جمله بوشهر ، بندر انزلي ، کرمان و بندر عباس داده شد .و ليکن اين طرح بعد از مدتي لغو شد تا اينکه بعد از حدود دو سال توقف پروازها از سوي دولت ايران ، مجدداً اجازه پرواز مشروط به حمل و ارسال محمولات پستي ايران به خارج از کشور به شرکتهاي خارجي داده شد در سال 1308 با فرود يک فروند هواپيماي انگليسي اولين پرواز خارجي شروع و شش ماه بعد دومين هواپيماي کوچک مسافربري متعلق به شرکت هواپيمائي KLM هلند در اين فرودگاه به زمين نشسته و پس از سوختگيري به سمت جاکارتا پرواز ميکند .

با رونق گرفتن بندر بوشهر فرودگاه کوچک خاکي به تدريج توسعه يافته و امروز به صورت يکي از بزرگترين فرودگاههاي مشترک نظامي – بازرگاني درآمده است و در طول اين 90 سال همواره فعال و بهترين مسير و کريدور هوائي غرب به جنوب شرقي آسيا بوده و در راستاي پذيرش پروازها و تامين سلامت و بي خطري آنها و با بهره گيري از سيستم ها و امکانات پيشرفته ناوبري هوايي از توان بسيار بالائي برخوردار مي باشد .

فرودگاه بین‌المللی بوشهر را به عنوان یکی از قدیمی ‌ترین و صد البته که از مهم‌ ترین فرودگاه‌ های فعال در صنعت هواپیمایی و فرودگاهی کشور در دوران پیش از انقلاب نیز می شناخته اند و این ها نشان دهنده ی نقش مهم و اساسی این فرودگاه به عنوان دروازه ی ورود و خروج به این ناحیه را نشان می دهد.

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که فرودگاه بین المللی بوشهر اولین فرودگاه بین المللی ایران بوده است که میزبانی شرکت هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلستان و همچنین کی‌ ال‌ ام هلند را که هم اکنون نیز فعال هستند و از مهم ترین و بهترین های صنعت هواپیمایی جهان به حساب می آیند را بر عهده داشته است.

این فرودگاه در طول ۹۰ سال فعالیت خود همواره به عنوان فعال ترین و البته بهترین مسیر و میانبر هوائی غرب به جنوب شرقی قاره ی آسیا بوده است.

این فرودگاه به علت جایگاهی که نه تنها در ایران بلکه در قاره ی آسیا دارد، در راستای پذیرش پروازها و تامین سلامت و بی خطری آن ها و با بهره گیری از سیستم ها و امکانات پیشرفته ی ناوبری هوایی از توان و تجهیزات بسیار بالا و پیشرفته ای برخوردار است.

اما این فرودگاه در عین حال با مشکلاتی نیز دست و پنجه نرم می نماید. از مشکلات این فرودگاه می توان به این مورد اشاره نمود که کاهش دید افقی خلبان به دلیل پدیده ی ریزگردها در سال‌های اخیر که استان های جنوبی کشور را نیز درگیر کرده است، باعث لغو بیشتر پروازهای این فرودگاه شده است.

البته برای جلوگیری از لغو پرواز و ارتقای ایمنی نشست و برخواست هواپیما، پیشرفته ‌ترین سامانه ی کمک ناوبری هواپیما به‌ زودی در فرودگاه بوشهر راه‌اندازی خواهد شد.

برای این که بخواهید به فرودگاه بوشهر بروید و یا بالعکس می توانید از بهترین و موجود ترین راه ممکن در سیستم حمل و نقل استفاده نمایید، تاکسی ها. تاکسی هایی که در اطراف فرودگاه بین المللی بوشهر وجود دارند هم متعلق به خود فرودگاه هستند و هم تاکسی های گذری هستند. همانطور که گفتیم اگر می خواهید بی دغدغه به مسیر خود برسید، از تاکسی استفاده نمایید.

انجام پروازهای آمبولانس هوایی برای انتقال هوایی بیماران از بوشهر سالها است که از طریق فرودگاه بین المللی بوشهر انجام میگردد. غالب درخواست های انتقال بیماران از بوشهر به تهران است. هواپیماهایی که برای انتقال هوایی بیماران از بوشهر به تهران استفاده میگردد شامل F20 و AN74 است که هر دو هواپیما از تایپ های ایده آل برای انتقال هوایی بیماران از بوشهر به تهران هستند.