فرودگاه بندرلنگه

فرودگاه بندرلنگه ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Bandar lengeh airport

فرودگاه بندرلنگه

بندرلنگه به دلیل موقعیت مخصوص جغرافیایی ، از گذشته های دور بعنوان یک ایستگاه ترانزیتی بار و مسافر فعالیت می نموده است . در کتابهای متعدد که توسط منابع انگلیسی ، هلندی و عربی در مورد بنادر خلیج فارس و فعالیتهای بندری آن چاپ شده به فعالیتها و موقعیت بندرلنگه اشاره شده است .

در ارتباط با ترابری زمینی ، کامیونهای حامل کالا که بین استانهای فارس و اصفهان و همچنین در امتداد راه ساحلی جنوب کشور تردد می نمایند از بندرلنگه عبور می نمایند .

در ترابری هوائی در حدود 92 سال قبل فرودگاه بندر لنگه در شهر بندر لنگه و استان هرمزگان واقع شده‌است. این فرودگاه در سال 1297 شمسی پرواز های بین‌المللی خود را به مقاصد انگلستان و هند آغاز کرد .

فرودگاه آن زمان در میان دو شهر بندرکنگ و بندرلنگه در منطقه حسین آباد فعلی شهر بندرلنگه تاسیس شده بود . فرودگاه بندر لنگه بعد از فرودگاه بوشهر دومین مقصد، شرکت های هواپیمایی بریتیش ایرویز انگلستان و کی ال ام هلند در ایران بوده است .

در حد فاصل سالهای 1330 الی 1346 فرودگاه بندرلنگه یک ایستگاه سازمانی فرود هواپیمائی 3 ـ DC و CESNA پستی بوده است که در امتداد نوار ساحلی و همچنین حد فاصل شیراز ـ بندرعباس پرواز داشته و الان در صدد اخذ مجوز برای پروازهای بین المللی است .

از نظر ترابری دریایی ، بندرلنگه بهترین پایانه لجستیکی برای جزایر ابوموسی ، تنب بزرگ و کوچک و جزیره فارسی بوده و دارای حداقل فاصله با شیخ نشینهای متفاوت امارات متحده عربی از جمله دبی و ابوظبی و شارجه است . ضمن آنکه دارای سابقه دیرینه قابل توجه ترابری مسافر و کالا از این بندر به کشورهای قطر ، بحرین و کویت نیز می باشد .

در سال 1353 هواپیمائی ملی ایران اولین پرواز جت بوئینگ خود را به بندرلنگه انجام داد و از سال 1358 کار هندلینگ پرواز توسط خود شرکت و با بکارگیری پرسنل در واحدهای مختلف فعالیتهای ”همـا“ را در این خطه از میهن اسلامی به جهت خدمات رسانی به مناطق محروم آغاز نمود . فرودگاه بین المللی بندرلنگه در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر واقع شده است .

از 14 شهریور 1358 فرودگاه بندرلنگه با پرواز بین‌المللی بندرلنگه ـ دبی به عنوان مرز مجاز هوایی شناخته شد. این فرودگاه دارای یک ترمینال با زیربنای 3860 مترمربع ، جایگاه سوخت رسانی به هواپیما و دستگاههای کمک ناوبری میباشد.

پرواز های آمبولانس هوایی توسط جت های کوچک یا جت های متوسط برای انتقال هوایی بیمار از بندر لنگه به تمام شهرهای کشور انجام میگردد. همچنین با توجه به اینکه فرودگاه بندرلنگه بعنوان مرز مجاز هوایی محسوب میگردد امکان انتقال بیمار از بندر لنگه به کشورهای دیگر و نشست و برخاست آمبولانس های هوایی غیر ایرانی نیز میسر خواهد بود.

بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگان ایران است. این شهر مرکز شهرستان بندر لنگه و یکی از بنادر مهم جنوب کشور است . براساس اطلاعات موجود در 54 درجه و 30 دقیقه طول شرقی و در 26 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی از نصف النهار مبدأ واقع شده‌است .

فاصله بندر لنگه تا شهر لار 280 کیلومتر و تا بندر عباس 192 کیلومتر و تا بوشهر 420 کیلومتر است. هوای شهر بندر لنگه مانند سایر شهرهای ساحلی مرطوب و در تابستان گرم است. بعلت دوری مسافت و صعب و العبور و ناامن بودن راهها بندرلنگه از دیرباز از طریق هوایی با تهران شیراز و بندرعباس وصل بوده است .

شهرستان بندرلنگه در 261 کیلومتری جنوب غربی بندرعباس، یکی از قدیمی ترین بنادر جهان است. این شهرستان از سمت شمال با استان فارس و شهرستان بستک از سمت جنوب به خلیج فارس و از سمت شرق به شهرستان بندر خمیر و از غرب با شهرستان پارسیان هم ‌مرز می‌باشد. دارای چهار نقطه شهری به نام‌های بندرلنگه ، کنگ ، بندر چارک و کیش می‌باشد.

بر اساس نتایج سر شماری نفوس و مسکن سال 1385 جمعیت این شهرستان 116 هزار نفر ثبت شده که بر این اساس میزان تراکم جمعیت در این شهرستان معادل 14.1 نفر در کیلومتر مربع می‌باشد .

مشخصات تکمیلی فرودگاه بندرلنگه
  • فاصله هوايي تا تهران: 1172 کيلومتر معادل 730 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 6 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 14 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي – مرز هوایی
  • کد ياتا: BDH
  • وب سایت : bandarlengeh.airport.ir
  • تلفن: (076) 44223111
نقشه فرودگاه بندرلنگه