فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Ahvaz airport

فرودگاه اهواز

فرودگاه بین المللی اهواز در اطراف شهر اهواز در جنوب غربی ایران واقع شده است. این فرودگاه یکی از مهم‌‌ترین فرودگاه جنوب ایران است و پروازهای داخلی و خارجی از طریق شرکت‌‌های هوایی مختلف شامل ایران­ ایر، آسمان، ماهان، کاسپین، ایرتور، آتا، نفت، کیش ­ایر، اترک، قشم ­ایر، تابان و زاگرس از طریق آن انجام می‌شوند.

مشخصات تکمیلی فرودگاه اهواز

تلفن فرودگاه اهواز : 06134434601

061 کد شهر اهواز میباشد

  • فاصله هوایی تا تهران: 557 کیلومتر معادل 347 مایل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 7 کیلومتر
  • ارتفاع از سطح دریا: 20 متر
  • نوع فرودگاه: عمومی- مرز هوایی
  • کد یاتا: AWZ
  • وب سایت : 
نقشه فرودگاه اهواز

فرودگاه اهواز به عنوان مرز هوایی شناخته می‌شود و پروازهای خارجی به کشورهای همسایه نیز در این فرودگاه انجام می‌گیرد.

این فرودگاه تا قبل از سال ۱۳۳۹ در منطقه باغات شاه اهواز مستقر بود و شرکت ملی نفت ایران مسئولیت اداره و نگهداری آن را به عهده داشت. محدوده جامع فرودگاه اهواز و اراضی واقع در آن بالغ‌ بر ۲۸۴ هکتار است.

در سال ۱۳۴۲ شرکت ملی نفت به دلیل نیاز و تردد کارشناسان خود مبادرت به ساخت باندی به طول ۱۳۷۰ متر و عرض ۳۰ متر کرد. فرودگاه اهواز یک باند دارد؛ باند پروازی دارای ۳۴۰۰ متر طول است که فاصله بین دو خط درگاه ۳۱۰۰ متر و عرض ۴۵ متر و ۵/۷ متر شانه، در طرفین است.

فرودگاه اهواز در فضايي به وسعت 14500 متر مربع شامل 8000 مترمربع فضاي ترمينال پروازهاي داخلي و 6500 متر مربع فضاي ترمينال پروازهاي خارجي بنا شده است. اين فرودگاه که با کد سه رقمي AWZ و کد چهار رقمي OIAW مشخص مي گردد داراي باند نشست و برخاست هواپيما به عرض 45 متر و طول 3400 متر مي باشد.

شرکتهاي هواپيمايي فعال در اين فرودگاه عبارتند از : ايران­ اير، آسمان، ماهان، کاسپين، ايرتور، آتا، نفت، کيش ­اير، اترک، قشم ­اير، تابان و زاگرس. در حال حاضر از اهواز به مقاصد تهران، اصفهان، يزد، شيراز، رشت، مشهد، کيش، عسلويه، خارک، شيراز، سيري، دبي، کويت پرواز صورت مي پذيرد.

بدلیل حضور شرکت های بزرگ نفتی و پروژه های صنعتی که با حوادث مختلف نیز مواجه میباشند، فرودگاه اهواز یکی از فرودگاههای پرکار در زمینه آمبولانس هوایی است که تاکنون انتقال بیماران متعدد توسط آمبولانس هوایی از مبداء اهواز به شهرهای تهران، اصفهان، شیراز و مشهد انجام گردیده است.