فرودگاه یزد

فرودگاه یزد ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Yazd Airport

فرودگاه یزد یا ( آیت الله صدوقی یزد )

این فرودگاه در قسمت غربی شهر یزد و در اراضی به مساحت 575 هکتار در این قسمت، بنا شده است. فاصله ی این فرودگاه با مرکز شهر یزد، 10 کیلومتر است. زمین فرودگاه تحت تملک شرکت فرودگاه های کشور قرار دارد که از شمال به ایستگاه فرعی راه آهن و شهر شاهدیه، از غرب و جنوب غربی به جاده کنار گذر استان یزد، از شرق به بلوار آزادگان و از جنوب شرقی به جاده ی خضرآباد منتهی می شود.

  • تلفن فرودگاه یزد : 03537214444

  • فاصله هوايي فرودگاه یزد تا تهران : 561 کيلومتر معادل 348 مايل
  • فاصله فرودگاه یزد تا مرکز شهر : در حدود 10 کيلومتر
  • ارتفاع فرودگاه یزد از سطح دريا : 1236 متر
  • نوع فرودگاه یزد : عمومي
  • کد ياتا : AZD
  • وب سایت : yazd.airport.ir

اگر بخواهید بدانید که این فرودگاه در چه زمانی افتتاح شده است باید به شما بگوییم که این فرودگاه در تاریخ 15 دی سال 1348 افتتاح گردیده است.
اين فرودگاه در تقسيم بندي فرودگاههاي کشور به عنوان يک فرودگاه کشوري ، براي انجام پروازهاي تجاري در نظر گرفته شده و گاهي ( به ويژه به منظور پروازهاي آموزشي ) در موارد نظامي نيز مورد استفاده ارتش و سپاه قرار مي گيرد .

زمين فرودگاه تحت تملک شرکت فرودگاههاي کشور قرار دارد که از شمال به ايستگاه فرعي راه آهن و شهر شاهديه ، از غرب و جنوب غربي به جاده کنار گذر يزد ، از شرق به بلوار آزادگان و از جنوب شرقي به جاده خضرآباد منتهي مي گردد .

ارتباط فرودگاه با شهر از طريق درب اصلي واقع در ضلع شرقي و بلوار آزادگان برقرار مي باشد و با توجه به اينکه بار ترافيکي خاصي در مسير مذکور وجود ندارد دسترسي با سهولت انجام مي پذيرد . هرچند استان يزد با کمتر از يک ميليون نفر جمعيت از اين نظر بيست و دومين استان کشور است اما به دليل قدمت تاريخي و وجود آثار متعدد فرهنگي و ملي و نيز مراکز متعدد صنعتي از نظر جذب مسافر داراي رتبه به مراتب بهتري مي باشد ؛ فرودگاه بين المللي يزد در حال حاضر دهمين فرودگاه کشور از نظر ترافيک هوايي و مسافري است که سالانه نزديک به 550,000 نفر مسافر توسط حدود 6000 نشست و برخاست مسافري از خدمات آن استفاده مي نمايند .
عدم وجود ترافيک هوايي سنگين در اين فرودگاه در کنار شرايط جغرافيايي و عدم وجود موانع طبيعي اثرگذار در نزديکي آن ، زمينه مناسبي را براي فعاليتهاي آموزشي ، هوانوردي و خلباني فراهم نموده است و در صورت استفاده از اين بستر مناسب ، قابليت تبديل به پايگاه اصلي آموزش هوانوردي کشور را دارد .

فرودگاه بين المللي يزد مقصد و مبدأ شهرهاي تهران ، مشهد ، اهواز ، کيش و بندرعباس در پروازهاي داخلي و شهرهاي نجف ، بغداد ، دمشق ، جده و مدينه در پروازهاي بين المللي به حساب مي آيد که جابجايي مسافر در اين مسيرها توسط حدود 10 شرکت هواپيمايي داخلي و خارجي صورت مي گيرد . در حال حاضر بطور متوسط در هر روز 20 پرواز مسافري ( نشست و برخاست ) انجام مي پذيرد.
شهرهای داخلی که فرودگاه بین المللی یزد ، مقصد و مبدأ آن ها می باشد عبارتند از :

شهرهای تهران، مشهد، اهواز، کیش و بندرعباس . پرواز های خارجی که دراین فرودگاه به زمین می نشینند نیز عبارتند از: شهرهای نجف، بغداد، دمشق ، جده و مدینه که در زمره ی پروازهای بین المللی به حساب می آیند. جالب است بدانید که جابه جایی مسافران در این مسیر توسط حدود 10 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی انجام می گیرد.

در حال حاضر به طور متوسط، روزانه 20 پرواز مسافری به صورت نشست و برخواست دراین فرودگاه انجام می گیرد. در حال حاضر، این فرودگاه قطب هیچ یکی از شرکت‌های هوایی داخلی و خارجی فعالیتی به عنوان قطب پروازی انجام نمی دهند.
در این فرودگاه روزانه 3 پرواز به تهران در دو نوبت صبح و بعدازظهر، 6 پرواز در هفته به مشهد مقدس و 3 پرواز هم به عتبات عالیات و نجف برنامه ریزی شده است. ادامه ی این وضعیت و راه ‌اندازی این خطوط هوایی نقطه عطفی در پروازهای فرودگاه بین المللی شهید آیت الله صدوقی یزد است. در راستای این کار، شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، ایران ایرتور، آسمان، زاگرس، کیش، نفت و تابان در این فرودگاه نشست و برخواست دارند.

به طور میانگین تعداد پرواز های این هواپیماها به 110 پرواز در هفته می‌رسد. بر اساس پیش بینی ها، پرواز در مسیر یزد_ زاهدان نیز به‌ زودی در این فرودگاه انجام می شود.

در ترمینال های این فرودگاه برای مسافران امکاناتی همچون: رستوران، آسانسور و بالا بر، پارکینگ اختصاصی برای مسافران، چرخ دستی حمل بار مسافر، خدمات اورژانس و کلینیک 24 ساعته، خدمات باربری، خدمات بانکی، خدمات ویژه افراد ناتوان و کم توان، خدمات تلفن شهری و بین شهری و بین المللی به صورت کارتی، خدمات تاکسی های بین شهری و شهری، دسترسی به اینترنت رایگان در تمامی نقاط ترمینال ها و فرودگاه، دفاتر نمایندگی و ترافیک شرکت‌های هواپیمایی، دفاتر فروش بلیط، باجه های راهنمای مسافر، نمازخانه، بسته‌بندی بار، سرویس بهداشتی، خدمات آرامش و رفاهی برای مسافران و متاضیان و غرفه‌های سوغاتی و هدیه های مخصوص شهر یزد که به منظور آسایش و رفاه مسافران است، می باشد.

پروازهای آمبولانس هوایی نیز با کلیه تایپ های هواپیما در این فرودگاه انجام میگردد و تاکنون چندین پرواز آمبولانس هوایی برای انتقال هوایی بیماران از یزد به تهران و شهرهایی همچون مشهد انجام داده ایم.