فرودگاه یاسوج

فرودگاه یاسوج ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Yasouj airport

فرودگاه یاسوج

فاصله هوايي تا تهران: 561 کيلومتر معادل 348 مايل
فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 5 کيلومتر
ارتفاع از سطح دريا: 1870 متر
نوع فرودگاه: عمومي
کد ياتا: YES
تلفن فرودگاه یاسوج  : 07433310200

فرودگاه ياسوج در 6 کيلومتري غرب شهر ياسوج واقع شده که در مسير جاده ياسوج به اصفهان قرار گرفته است. عمليات ساخت فرودگاه از سال 73 آغاز و در سال 79 به پايان رسيد و با حضور پر برکت مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي افتتاح گرديد.

در سالهاي اول احداث فرودگاه هفته اي دو پرواز در مسير تهران ياسوج و بالعکس انجام مي شد ولي در حال حاضر به پنج پرواز افزايش يافته که عليرغم آن سه فروند هواپيماي فوق سبک آموزشي تفريحي نيز در فرودگاه مستقر مي باشند. شهر ياسوج در منطقه اقليم سردسيري واقع شده و داراي هواي معتدل متمايل به سرد است.

در اين شهر، ميزان بارش برف و باران زياد مي‌باشد و به علت بارش فراوان برف و باران و پوشيده شدن ارتفاعات از برف براي مدت مديدي از سال، از منابع آب کافي برخوردار است، با وجود بارش برف فراوان در فصل زمستان عمليات زمستاني و برف روبي توسط دو دستگاه تيغه برف روب که بر روي تانکرهاي آبرسان فضاي سبز نصب گرديده است مرتباً انجام مي گردد و سطوح پروازي آماده نشست و برخاست پرواز مي باشد.
یاسوج یکی از شهرهای لر نشین جنوب غربی ایران و مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است. این شهر همچنین مرکز شهرستان بویراحمد است و در شمال شرقی استان واقع شده‌است.

پیش از ایجاد این شهر، در حدود 6 کیلومتری آن، یک شهر قدیمی به نام «تل خسرو» قرار داشت که زمانی مرکز نفوذ خوانین بویراحمد علیا بوده‌است.

اینک به جز تپه‌های پراکنده و یک روستا، اثری دیگر از آن باقی نمانده‌است. تل خسرو بیش از دو هزار سال قدمت دارد. لیکن احداث ابنیهٔ معاصر در پیرامون آن، بعد از سال 1309 خورشیدی شروع شده و تا سال 1323 ادامه یافت و پس از آن متروک شده‌است.
یاسوج در کنار رودخانه بشار و در دامنه قلل دنا و تپه‌های متعدد در ارتفاع 1870 متری از سطح دریا قرار گرفته، این شهر که تا سال 1349 از توابع شهرستان کازرون بود جدا شد و برای 6 سال به شهرستان بهبهان داده شد و در نهایت در سال 1355 و با جدا شدن استان از استان فارس، به مرکزیت استان کهگیلویه و بویراحمد درآمد.

در فصل زمستان برف زیادی در این شهر می‌بارد و اکثر نقاط و ارتفاعات اطراف آن برای مدتی طولانی پوشیده از برف باقی می‌ماند. شهر یاسوج 18 کیلومتر وسعت یافته‌است؛ و مردم شهر بویراحمدی تبار هستند.

در سالهای اخیر بدلیل همجواری با شهر گچساران که محل اسکان پرسنل ایرانی و غیر ایرانی شرکتهای حفاری و استخراج نفت در آن اسکان دارند محل رفت و آمد بسیاری از این افراد قرار گرفته و به همین علت فرودگاه یاسوج یکی از فرودگاههای مورد نظر برای انجام عملیات آمبولانس هوایی توسط هواپیماهای جت میباشد.