فرودگاه شیراز

فرودگاه شیراز ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Shiraz airport

فرودگاه شیراز یا فرودگاه ( شهید دستغیب شیراز )

شير در فارسي اوستايي بمعني شهر است و راز در زبان بمعني اسرار ميباشد.بر حسب اصول دستوري چون دو حرف هم جنس كنار هم واقع شوند يكي حذف ميشود، شيرراز ، شيراز ميگردد بمعني شهر راز.
شیراز شهر راز است و در بهار و ماه اردیبهشت، به معنای واقعی کلمه بهشتی می‌شود که در هر نفس وجودت از عطر بهارنارنج پر می‌شود

شیراز شهر شعر است و در هر وجب آن حال و هوای شعرهای حافظ و سعدی پیچیده است.

این شهر از دیرباز علاقمندان و بازدید کنندگان بیشماری داشته که تردد این بازدیدکنندگان یکی از دلایل تاسیس فرودگاه شیراز بعنوان نخستین فرودگاههای کشور بوده و برگزاری جشن های 2500 ساله و جشن هنر شیراز که از سال 1347 تا 1357 ادامه داشت موجب شد فرودگاه بین المللی شیراز پله های ترقی را سریعتر از فرودگاههای شهرهای دیگر طی نماید و در حال حاضر بعنوان یکی از مجهزترین فرودگاههای ایران محسوب می گردد.

با بررسي و تحقيقي که در مورد تأسيس اوليه فرودگاه شيراز ( طياره خانه ) و تاريخچه آن بعمل آورده شده مطلب زير عينأ از صفحه 287 کتاب « شيراز در گذشته و حال » نوشته دکتر حسن امداد چاپ آذر ماه 1339 نقل مي گردد .

شيراز از طريق هوا به تهران و اصفهان و اهواز و آبادان مربوط است. شيراز داراي دو فرودگاه است، يکي فرودگاه قديم که در نزديکي صحراي آقاباباخان در جنوب شهر نزديک جاده شيراز و بوشهر قرار دارد. اين فرودگاه در سال 1308 شمسي ساخته شد و اخيرأ امارت مفصلي براي استراحت مسافرين در آن بنا کرده اند ولي چون اين فرودگاه به اندازه کافي وسعت نداشت و توسعه آن نيز مقدور نبود، اخيرأ فرودگاه وسيعي در دو فرسنگي جنوب شرقي شيراز در نزديکي قريه جعفرآباد ساخته اند که باندآنرا آسفالت کرده و فعلأ پروژه ساختمان عمارت جهت استراحت مسافرين در دست تهيه است.

در اين فرودگاه انواع هواپيماهاي بزرگ مي توانند بنشينند در صورتيکه در فرودگاه قديم نشستن هواپيماهاي بزرگ به آساني مقدور نبود.

فرودگاه جديد در سال 1340 به عنوان فرودگاه شيراز در زميني به مساحت حدود 500 هکتار موردبهره برداري قرار گرفت و از سال 1345 به عنوان فرودگاه بين المللي مطرح گرديد.در حال حاضر فرودگاه شيراز به عنوان فرودگاه مرکز استان مجهز به پيشرفته ترين تجهيزات و وسايل کمک ناوبري DVOR/DME و ILS و … بوده و همچنين از پيشرفته ترين رادار موجود جهان به نام MSSRIO برخوردار است.
اکنون فرودگاه شيراز داراي 13 مسير هوايي (ROUTE ) مي باشد.

پروازهاي خارجي به کشورهاي سوريه ، قطر، امارات متحده عربي(دوبي – ابوظبي) بحرين، کويت، عربستان سعودي(حج عمره و تمتع ) و بصورت موردي در مسير مصر، سودان، روسيه، ترکيه و … انجام مي شود و در مسير داخلي نيز به شهر هاي تهران، مشهد، اصفهان، اهواز، آبادان، کرمانشاه، بوشهر، لنگه، لار، لامرد، بندرعباس، کيش، قشم، سيري، لاوان و در صورت نياز به ساير فرودگاه هاي داخلي پرواز انجام مي شود

فرودگاه بین‌المللی شیراز دارای 2 باند پروازی آسفالته، یکی به طول 4272 متر و دیگری به طول 4334 متر است و به دلیل برخورداری از دستگاه‌های کمک ناوبری مدرن و کارآمد از پیشرفته‌ترین فرودگاه‌ها در سطح کشور بوده و پذیرای تمامی تایپ‌های پروازی است. همچنین، به لحاظ دستگاه‌های هواشناسی، ارتباطی و رادیویی نیز از تجهیزات پیشرفته و قابل اطمینان برخوردار است.

ساختمان فنی و عملیاتی تازه تاسیس فرودگاه شیراز مشتمل بر طبقات اداری، پشتیبانی، فنی و عملیاتی، برج مراقبتی با ارتفاع بالغ بر 45 متر از سطح زمین، تجهیزات اداری و عملیاتی پیشرفته همراه با ساختمان‌های فنی و موتورخانه و سالن آمفی تئاتر و پذیرایی و فضای سبز زیبا است.

البته فرودگاه شیراز دارای بخش‌های دیگری شامل ترمینال ورود پروازهای خارجی، سالن بارانداز، سالن گمرک با مساحت حدود 750 متر مربع، سالن عمومی برای استقبال‌کنندگان، سالن ترانزیت مرزی، سالن ترانزیت و تشریفات پروازی است.

بدلیل اینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز بعنوان سومین دانشگاه پزشکی معتبر کشور و دارای اعتبار بین المللی محسوب میگردد و همچنین بدلیل برخورداری شیراز از بیمارستانهای تخصصی معتبر در رشته های پیوند اعضاء ، جراحی چشم و اخیرا با تاسیس یک مرکز سوانح و سوختگی بسیار مدرن در شهرک صدرا ، با درخواست های بسیاری برای انتقال هوایی بیمار به شیراز مواجه هستیم و با توجه به امکانات فوق العاده و مدرن فرودگاه شیراز این امکان وجود دارد تا پروازهای آمبولانس هوایی را در هر ساعت از شبانه روز برای انتقال هوایی بیماران از تمام شهرهای کشور به شیراز انجام دهیم.

نقشه فرودگاه شیراز

مشخصات تکمیلی فرودگاه شیراز
  • فاصله هوايي تا تهران : 710 کيلومتر معادل 441 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر : در حدود 10 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا : 1542 متر
  • نوع فرودگاه : عمومي- بین المللی – مرز هوایی
  • کد ياتا : SYZ
  • وب سایت : shiraz.airport.ir
  • آدرس پستی : شیراز – فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز
  • کد پستی :  7158793136
  • پست الکترونیکی :  syz-info@shiraz.airport.ir

تلفن:

(071) 37218890

+987137115000