فرودگاه سراوان

فرودگاه سراوان ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Saravan airport

فرودگاه سراوان

شهرستان سَراوان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان شهر سراوان است. و در منتهی‌الیه شرقی‌ترین نقطه کشور واقع است و به زادگاه خورشید ایران شهرت دارد؛ و به خاطر وجود نخلستان‌های بسیارزیبا و سرسبز و وجود بیش از 50 سنگ نگاره شناسائی شده باستانی در شهرستان سراوان باعث شده‌است تا این شهرستان لقب سرزمین نخل و نگاره را به خود اختصاص دهد.

سراوان اولین نقطه در کشور است که خورشید در آن طلوع می‌کند به‌طوری‌که طلوع و غروب خورشید در سراوان با طلوع و غروب خورشید در غربی‌ترین شهر کشور یک ساعت و 17 دقیقه اختلاف دارد از این رو به زادگاه خورشید ایران معروف است

موقعیت جغرافیایی شهرستان سراوان در نقشه، 62 درجه و 20 دقیقه طول جغرافیایی و 27 درجه و 22 دقیقه عرض جغرافیایی می باشد.

ارتفاع این شهرستان از سطح دریا 1165 متر و مسافت آن تا تهران 1906 کیلومتر است.

شهرستان سراوان با مساحت 16096 کیلومتر مربع دارای 8 دهستان بنام های گشت، حومه، ناهوک، جالق، کله گان، کوهک و اسفندک، کشتگان، بم پشت می باشد و مردم این شهرستان با گویش بلوچی صحبت می کنند.

آب و هوای شهرستان سراوان در تابستان گرم و خشک و در زمستان معتدل است. کوه های کوه سفید گشت ، کوه سرخ در بم پشت ، از مرتفع ترین کوههای این شهرستان محسوب می شوند .

رشته کوه سیاهان طولانی ترین رشته کوه در این شهرستان می باشد که از نزدیکی های تفتان شروع و تا ناهوک در محدوده پاکستان ادامه دارد . از رودخانه های شهرستان سراوان می توان به ماشکید، سیمش و روتک اشاره نمود.

فرودگاه سراوان یکی از فرودگاه های استان سیستان و بلوچستان است که تردد چندانی در آن انجام نمی گردد و تا قبل از لغو مجوز پرواز هواپیمایی آریا فقط چند پرواز به فرودگاه زاهدان از فرودگاه سراوان انجام میگردید.

فرودگاه سراوان در غربی ترین نقطه ایران دارای یک باند آسفالت به طول 2170 متر و عرض 44 متر و مساحت اپرون معادل 9400 متر مربع میباشد که از سیستم لایتینگ(روشنایی) در شب برخوردار نبوده و بنابر این میبایست پروازها در روشنایی روز انجام گردد.

انجام پرواز های آمبولانس هوایی با هواپیماهای متوسط برای انتقال بیمار از سراوان به تهران یا شهرهای دیگر انجام خواهد شد.

  • فاصله هوايي فرودگاه سراوان تا تهران: 1410 کيلومتر معادل 876 مايل
  • فاصله فرودگاه سراوان تا مرکز شهر: در حدود 4 کيلومتر
  • ارتفاع فرودگاه سراوان از سطح دريا: 1165 متر
  • نوع فرودگاه سراوان : عمومي
  • تلفن فرودگاه سراوان : (054) 72224165