فرودگاه سهند

فرودگاه سهند ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Sahand airport

فرودگاه سهند مراغه

مراغه یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهرهای استان آذربایجان ‌شرقی است. علاوه بر این، مراغه در فهرست 10 شهر تاریخی ایران قرار دارد و از این‌رو، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شاخصی مانند گنبد سرخ، رصدخانه مراغه و… است.

مراغه دارای 26 کیلومترمربع مساحت است. این شهر در سال 95 دارای 175 هزار و 255 نفر جمعیت بوده و دومین شهر پس از تبریز از لحاظ وسعت و جمعیت در استان است. موقعیت شهر به صورتی است که در جنوب غربی استان آذربایجان شرقی و در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند واقع شده است.

شهر مراغه از شمال به شهرستان تبریز، از مشرق به هشترود، از جنوب به شهرستان میاندوآب و از غرب به دریاچه ارومیه محدود شده است. آب و هوای مراغه معتدل متمایل به سرد و مرطوب است.

مراغه در امتداد یک دره سرسبز کشیده شده که آن را کوه‌ها و تپه ماهورها احاطه کرده‌اند.در کنار این جاذبه‌های بی‌نظیر، مراغه دارای فرودگاهی اقماری به نام فرودگاه سهند است.

فرودگاه سهند تنها فرودگاه اقماری اداره کل فرودگاه‌های آذربایجان شرقی است که احداث آن از سال 1372 آغاز و در سال 1274 با حضور وزیران نفت و راه و ترابری افتتاح شد. در طول این سال‌ها این فرودگاه بارها دچار تعطیلی و از برقراری پروازهای داخلی شده است.

فرودگاه سهند مراغه دارای یک پایانه مسافری به مساحت 1200 مترمربع با تمامی امکانات رفاهی برای مسافران است. همچنین، با بهسازی سطوح پروازی باند فرودگاه سهند به طول سه کیلومتر و عرض 30 متر در سال 1392 شمسی، امکان فرود هواپیمای فوکر 100 در این فرودگاه فراهم شده است. این فرودگاه دارای پارکینگ هواپیما به مساحت 10 هزار مترمربع است.

فرودگاه سهند مراغه در زمینی به مساحت 42 هکتار در کنار پادگان امام رضا ارتش مراغه واقع در جاده تبریز-مراغه واقع شده ‌است.

فرودگاه سهند مراغه بعنوان یکی از فرودگاه هایی که توانایی پذیرش هواپیماهای آمبولانس هوایی را دارد محسوب میگردد . بنا براین ساکنین مراغه و اطراف میتوانند برای انتقال هوایی بیماران از مراغه به تهران از فرودگاه سهند مراغه استفاده نمایند.

مشخصات تکمیلی فرودگاه سهند
  • فاصله هوايي تا تهران: 590 کيلومتر معادل 366 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 11 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1340 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي
  • کد ياتا: ACP
  • وب سایت  :  sahand.airport.ir

تلفن :

+984137452525

نقشه فرودگاه سهند