آمبولانس هوایی

انتقال هوایی بیمار از جزیره کیش به تهران

فوریتهای پزشکی هوایی ایران در سالهای گذشته با انجام چندین پرواز آمبولانس هوایی به جزیره کیش توانسته است بسیاری از بیماران یا مصدومین را از جزیره کیش به تهران یا شهرهای دیگر منتقل نماید .

انتقال هوایی بیماران در تمام کشورهای جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این موضوع در کشور هایی که مناطق صعب العبور زیادی دارند یا وسعت جغرافیایی و گستره ی جمعیتی بالا دارند بسیار بیشتر مورد توجه قرار میگیرد.

کشور پهناور ایران از جمله کشورهایی است که بدلیل برخورداری از وسعت زیاد و تعداد جمعیت چشمگیر و همچنین وجود مناطق صعب العبور یا مناطقی که فقط به روش های خاص مانند هوایی یا دریایی به آنها دسترسی میباشد نیازمند توجه بیشتر در زمینه ی انتقال هوایی بیماران با هواپیما و هلی کوپتر است.

مناطق کوهستانی ایران که دارای باند فرودگاه نیستند توسط هلی کوپترهای اورژانس تحت پوشش قرار میگیرند.

این هلی کوپترها در بخش دولتی و تحت کنترل مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور و همچنین تجت پوشش سازمان هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هستند.
هرچند که در سال های اخیر با ورود بخش خصوصی به این عرصه نیز شاهد حضور هلی کوپترهای دیگر با شرح وظایف متفاوت بوده ایم
اما در مناطقی که دارای فرودگاه و باند فرود مناسب هستند میتوانیم برای سرعت بیشتر و ایمنی بهتر از پرنده های بال ثابت استفاده نماییم.

جزایر خلیچ پارس از جمله مناطقی هستند که فرودگاه های مناسب دارند و قادر خواهند بود در تمام ساعات شبانه روز پذیرای هواپیماهای آمبولانس هوایی باشند.

یکی از این جزایر که در دهه ی گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است جزیره کیش میباشد

این جزیره بدلیل پتانسیل بالای تجاری و طبیعت بکر و زیبا پذیرای جمع زیادی از بازرگانان و تجار و همچنین توریست های ایرانی و خارجی میباشد.

حتی بسیاری از بازرگانان برای انجام امور تجاری در جزیره کیش اقدام به مسافرت با اعضاء خانواده کرده و در حین اینکه روزهای کاری را در جزیره سپری میکنند در عین حال با خانواده نیز در تعطیلات بسر می برند.

این وضوع موجب گردیده امور درمانی جزیره کیش منحصر به فقط ساکنین آن جزیره نبوده و برای تمام افرادی که در جزیره کیش تردد میکنند تمهیدات مناسبی اندیشیده شده است

در این میان نقش آمبولانس هوایی برای انتقال هوایی بیماران از جزیره کیش به تهران یا نقاط دیگر بسیار حائز اهمیت میباشد .

هرچند که بیمارستان جزیره کیش بسیار مجهز و توانمند بوده و از کادر درمانی بسیار شایسته و با تجربه ای استفاده می نماید ولی در برخی از موارد بدلیل تمایل همراهان بیمار یا دسترسی به امکانات بیشتر میبایست بیمار را به تهران یا شهرهای دیگر منتقل نماییم.