فرودگاه مشهد

فرودگاه مشهد ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Mashhad airport

فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد

فرودگاه بین المللی مشهد (Mashhad International Airport) و یا فرودگاه شهید هاشمی نژاد که البته هر دوی آن ها اشاره به یک فرودگاه دارند، از جمله فرودگاه های پر رفت و آمد کشورمان است که پروازهای بین المللی را نیز در خود و در شهر مشهد پذیرا است. این فرودگاه سال پیش با جا به جایی ۷ میلیون مسافر، دومین فرودگاه پر رفت و آمد کشور شناخته شد.

نقشه فرودگاه مشهد

مشخصات تکمیلی:

فاصله هوايي فرودگاه شهید هاشمی نژاد تا تهران : 790 کيلومتر معادل 490 مايل
فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 8 کيلومتر
ارتفاع از سطح دريا: 995 متر
نوع فرودگاه: عمومي
کد ياتا: MHD
تلفن: (051) 33400001

این فرودگاه با در اختیار داشتن دو باند هر کدام به طول 4 کیلومتر و عرض 75 متر و منطقه اپرون به مساحت 283.000 متر مربع یکی از بزرگترین فرودگاههای کشور میباشد و به همین علت آماده پذیرش کلیه هواپیماهای آمبولانس هوایی ایرانی و غیر ایرانی برای انتقال هوایی بیمار از مشهد به تهران یا انتقال بیماران ایرانی و غیر ایرانی از مشهد به تمام کشورهای جهان میباشد.

اولین باند فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در زمان توسعه ی فرودگاه به صورت الحاقی از فرودگاه قدیم به ابتدای باند 13 و باند نیروی هوایی امتداد داده شد و در ادامه نیز بهسازی بر روی آن نیز صورت گرفت. در ادامه ی توسعه وبهسازی این فرودگاه در سال 1346 ، باندی جدید که از بتن ساخته شده بود برای پدافند های نیروی هوایی مورد بهره برداری قرار گرفت. در این باند جدید روزانه یک پرواز در مسیر تهران- مشهد، پرواز های آموزشی و پروازهای نظامی در آن صورت می پذیرفت.
فرودگاه مشهد درسال 1330 درمحل زائرسراي فعلي احداث شد . قبل ازآن درمحل ميدان پانزده خرداد باندي خاکي جهت فرود هواپيماهاي کوچک نظامي وجودداشت که محل استقرار قبضه هاي ضدهوائي بود . اولين باندفرودگاه مشهد درتوسعه فرودگاه مشهد به صورت تاکسي وي الحاقي پارکينگ هواپيماي فرودگاه قديم به ابتداي باند 13 وادامه آن بصورت تاکسي وي تا پارکينگ نيروي هوائي بهسازي گرديد.

درسال 1346 باندجديد فرودگاه مشهد ازنوع بتن وپايگاه پدافند نيروي هوائي مورد بهره برداري قرارگرفت که روزانه يک پرواز از نوع DC3 درمسيرتهران مشهد وپروازهاي آموزشي و ايرتاکسي علاوه بر پروازهاي نظامي ازآن استفاده ميکردند باافزايش پروازها و ورود هواپيماهاي DC8 ومتعاقباً بوئينگ 727،737،707 وايرباس درسال 1357 پارکينگ وترمينال جديد برج مراقبت پرواز وساختمانهاي جانبي فرودگاه جديد بصورت ناقص مورد بهره برداري قرارگرفت که بعلت انحلال شرکت پيمانکار مراحل تکميل آن تا بعدازانقلاب اسلامي ادامه يافت .

فرودگاه بین المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد، دومین فرودگاه پر رفت‌ و آمد ایران بعد از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد و بالاتر از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی است و از نظر تعداد پروازهای ورودی و خروجی روزانه، جایگاه نخست را در سطح کشور به خود اختصاص داده است. در این راستا، بیش از 14 شرکت داخلی و 16 شرکت خارجی به فرودگاه بین‌المللی مشهد پرواز دارند و ظرفیت این فرودگاه سالانه حدود 8 میلیون مسافر داخلی و خارجی است و هر ساله بیش از 27 هزار زائر حج تمتع و 208 هزار زائر حج عمره را می‌پذیرد.