فرودگاه لامرد

فرودگاه آیت الله آیت الهی لارستان ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Lamard airport

فرودگاه لارستان  یا (  آیت الله آیت الهی لارستان )

فاصله هوايي تا تهران: 980 کيلومتر معادل 608 مايل
فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 4 کيلومتر
ارتفاع از سطح دريا: 800 متر
نوع فرودگاه: عمومي
کد ياتا: LRR
تلفن: (071) 52338420

نوع فرودگاهعمومی
مکانلار، ایران
ارتفاع۲۶۲۵ پا / ۸۰۰ متر
مختصات۲۷°۴۰′۲۳″ شمالی۵۴°۲۲′۵۳″ شرقی
باند
باندطولسطح
پامتر
۲۷۱۰٬۹۲۲۳٬۳۲۹آسفالت

لارستان یکی از شهرستانهای فارس و یکی از 49 شهرستان اولیه تاسیس شده در سال 1316 است. پیش از آن لارستان یکی از ایالات ایران بود که وسعت آن به 12000 کیلومتر مربع می‌رسید.

شهر لار مرکز شهرستان لارستان است که از قدیمی‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌آید. فاصله این شهر تا مرکز استان فارس (شیراز) 340 کیلومتر، و تا بندر عباس 190 کیلومتر است. لارستان در حد فاصل شهرستان‌های داراب، جهرم، خنج و لامرد قرار داشته، و در شرق و جنوب با استان هرمزگان همسایه است.

فرودگاه لارستان يکي از مهمترين ارکان ورود و خروج مسافر و گردشگري منطقه جنوب کشور است.

فرودگاه لارستان پس از وقوع زلزله سال 1339 به منظور کمک رساني به مردم آسيب ديده تأسيس گرديد و پس ازانقلاب و با توجه به کسب و کار بيشتر مردم منطقه در کشورهاي حوزه خليج فارس و همچنين تشکيل دانشگاهها و مراکز علمي ، انجام پروازهاي داخلي و خارجي ضرورت يافته و اين فرودگاه در سال 1372 به عنوان مرز هوايي شناخته شد.

در سال 1372 فرودگاه لار به عنوان مرز هوايي شناخته شده است و از تير ماه سال 1385 با توجه به آمار بسيار بالاي پروازهاي خارجي و جا به جايي بار و مسافر و همچنين نصب تمام دستگاه‌ها و سيستم‌هاي ناوبري روز دنيا در آن بنا به مصوبه هيئت مديره شركت فرودگاه‌هاي كشور از اداره كل فرودگاه‌های استان فارس منفك و به عنوان يك فرودگاه مستقل در تمام زمينه‌هاي مالی، عملياتی، فرودگاهی و به طور مستقيم زير نظر شركت فرودگاه‌های كشور اداره مي شود.

از لحاظ آمار پروازهاي خارجی و همچنين جا به جايی مسافر و بار با در نظر گرفتن جمعيت اين شهرستان بعد از فرودگاه بين‌المللي امام خميني (ره) به عنوان دومين فرودگاه مطرح است و بدون در نظر گرفتن جمعيت در مقام هشتم كشور بين 54 فرودگاه قرار دارد و اين فرودگاه از 13 فرودگاه مراكز استان‌ها بالاتر قرار دارد.

این فرودگاه آماده پذیرش هواپیماهای آمبولانس هوایی برای انتقال هوایی بیمار از شهر لار به تهران یا انتقال هوایی بیماران به خارج از کشور توسط آمبولانس های هوایی غیر ایرانی میباشد.