فرودگاه جزیره هندورابی

فرودگاه جزیره هندورابی ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Hendorabi island airport

فرودگاه هندورابی

فاصله هوايي تا تهران : 1026 کيلومتر معادل 637 مايل
فاصله فرودگاه تا مرکز شهر : در حدود 2 کيلومتر
ارتفاع از سطح دريا : 4 متر
نوع فرودگاه : عمومي
کد ياتا : ندارد
تلفن :

فرودگاه هندورابی دارای طول باند 1480 متر است که با عرض 30 متر و شانه های 7 و نیم متری در هر یک از طرفین می تواند پذیرای هواپیماهای سبک از نوع فوکر 50 و ATR باشد. تاکسی وی های ارتباطی به طول بیش از 212 متر، عرض 23 متر به همراه شانه های 7 و نیم متری در طرفین و اپرون یا پارکینگ هواپیماها به ابعاد 80 در 140 و شانه های 7 و نیم متری دو تا دور از جمله بخش های فرودگاه هندورابی است.
این فرودگاه پیش از این در روز دوشنبه 4 بهمن 1395 میزبان نخستین پرواز آزمایشی بود. در این پرواز یک فروند هواپیمای y12 با 18 مسافر از جزیره کیش به مقصد هندورابی پرواز کرد و پس از گذشت 12 دقیقه در فرودگاه هندورابی به زمین نشست.
لازم به ذکر است، جزیره هندورابی که یکی از جزایر الحاقی به منطقه آزاد کیش است از سال 93 در پی دستور رییس جمهور با رویکرد اکوتوریست در طرح توسعه قرار گرفت. در مرحله نخست برای توسعه این جزیره با دستور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش تدوین طرح جامع در دستور کار قرار گرفت اما با توجه به زمان بر بودن تدوین این طرح با بهره گیری از مشاوران داخلی و خارجی عملیات ساخت فرودگاه و بندر هندورابی به عنوان تنها مبادی ورودی این جزیره و مهمترین زیر ساخت توسعه آغاز شد.
جزیره هندورابی با 22.8 کیلومتر مربع مساحت، در فاصله 325 کیلومتری بندر عباس و 133 کیلومتری بندر لنگه واقع شده است. این جزیره سرزمینی هموار و بدون عارضه طبیعی، پوشیده از یک رشته ارتفاعات کوتاه است که کرانه های آن با شیب ملایمی به دریا منتهی می شود.

تاکنون هیچ پرواز آمبولانس هوایی بمنظور انتقال هوایی بیمار از جزیره هندورابی به تهران یا هر نقطه از کشور انجام نشده است ولی این فرودگاه قابلیت پذیرش هواپیماهای آمبولانس هوایی را دارا میباشد.