فرودگاه همدان

فرودگاه همدان ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Hamedan airport

فرودگاه همدان

فرودگاه بین‌المللی همدان یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران است که به دلیل برخورداری از سیستم‌های کمک ناوبری VOR/DME و NDB در کنار جایگاه منحصر به فرد خود، یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌‌های غرب کشور به شمار می‌رود.

فرودگاه همدان با 80 سال قدمت یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های ایران است. در سال 1345 شمسی پروژه ساخت فرودگاه جدید که در حوالی فرودگاه قدیم واقع شده بود، مورد مطالعه قرار گرفت و در سال 1349 ساخت این فرودگاه آغاز شد. پروژه در سال 1351 اتمام و به بهره‌برداری رسید.

در این فرودگاه پروازهای داخلی انجام می‌شود، ولی برنامه‌هایی برای برگزاری پروازهای خارجی ازجمله پروازهای عتبات عالیات از این فرودگاه وجود دارد. در این راستا، از آنجایی که برقراری پروازهای تمتع نیازمند آماده‌سازی باند فرودگاه برای نشست و برخاست هواپیماهای بدنه بزرگ یا پهن پیکر است، لایتینگ فرودگاه برای این پروازها آماده شده است.

در ابتدا مطلب درباره ی این فرودگاه گفتیم که یکی از مجهزترین مجموعه های فرودگاهی در ایران محسوب می گردد، در واقع این فرودگاه به دلیل برخورداری از سیستم‌های کمک ناوبری همچون VOR/DME و NDB دارای تجهیزاتی منحصر به فرد است و به همین خاطر به عنوان یکی از مهم ترین فرودگاه های ناحیه ی غرب کشور محسوب می گردد.

باند فرودگاه بین المللی همدان نیز مجهز به سیستم های روشنایی پیشرفته و کاملی همچون: چراغ های باند، تریشلد، هلدینگ بی، ویندبار و تاکسی وی می باشد.

این چراغ ها قابلیت پذیرش هر پروازی را در تمامی ساعات شبانه روز برای فرودگاه ممکن می کند .همچنین واحد ایمنی زمینی فرودگاه نیز با امکانات CAT6 که قبال ارتقا به رتبه ی 7 نیز می باشد را بر طبق طبقه بندی سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری آماده ارائه ی خدمات ایمنی به تمامی پروازهای ورودی و خروجی به خود می باشد.

فرودگاه بین المللی همدان دارای یکی از بزرگترین تاسیسات سوخت گیری مخصوص هواپیما در غرب ایران است که ظرفیت مخزن هایی برابر با 450.000 لیتر ارائه ی خدمات سوخت رسانی به پروازها را به صورت کاملا تخصصی را عهده دار می باشد. این تاسیسات در قسمت شرقی فرودگاه قرار گرفته اند.

در حال حاضر پارکینگ های هواپیمای فرودگاه بین المللی همدان، قابلیت پذیرش 3 هواپیمای متوسط و پهن پیکر را به صورت همزمان با هم را دارا می باشد.
یکی از پروژه های به پایان رسیده ی این فرودگاه، توسعه ی میادین پروازی همچون باند و پارکینگ هواپیما است.

همچنین از دیگر پروژه های این فرودگاه برای پرواز هواپیماهای پهن پیکر در دست اقدام است. ساخت ترمینال زیارتی فرودگاه همدان به زودی شروع می شود، ساختمان پرواز و برج مراقبت در دست توسعه و اجرای فرودگاه می باشد که در آینده ای نزدیک به بهره برداری خواهد رسید و در آخر با بهره برداری از تمامی این پروژها بی شک سطح کمی و کیفی ارائه ی خدمات در فرودگاه بسیار بالاتر از زمان فعلی رفته و این فرودگاه را به یکی از بهترین ها تبدیل خواهد کرد به چندین برابر وضعیت موجود فعلی خواهد رسید.

فرودگاه بین المللی همدان در فاصله ی 8 کیلومتری در ضلع شمال شرقی شهر همدان و در کنار جاده ی اصلی تهران و به مساحت حدود 250 هکتار ساخته شده است.
یکی از بهترین ویژگی های فرودگاه بین المللی همدان این است که این فرودگاه از نظر اتوماسیون اداری دارای سیستمی بسیار قوی و منظم بوده و از این مورد را به محسنات این فرودگاه اضافه کرد. گفتنی است که درصد بسیار بالایی از کارهای این فرودگاه از طریق اینترنت صورت می پذیرد.

رودگاه بین المللی همدان مجهز به سیستم برق اضطراری و سیستم گرمایش و سرمایش مناسب با هر فصلی از سال می باشد.

سیستم سوئیچینگ جهت مبادله پیام های مخابراتی هواپیمایی و باند فرودگاه نیز در این فرودگاه موجود می باشد.

فرودگاه همدان برای انجام پروازهای آمبولانس هوایی کاملا مناسب میباشد. انتقال هوایی بیماران از این فرودگاه به تمام شهرهای کشور قابل انجام خواهد بود.

  • فاصله هوايي تا تهران: 268 کيلومتر معادل 166 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 9 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1754 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي
  • کد ياتا: HDM
  • تلفن: (081) 32569011