فرودگاه گرگان

فرودگاه گرگان ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Gorgan airport

فرودگاه گرگان

فرودگاه گرگاناین فرودگاه در مرکز استان گلستان و شهر گرگان قرار گرفته است و به عنوان یکی از مرزهای هوایی کشور نیز شناخته می شود.
فرودگاه گرگان یکی از فرودگاه‌ هایی در کشور است که قدمت آن به بیش از50 سال قبل یعنی در سال های دهه ی 1330 باز می ‌گردد. همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره کردیم، این فرودگاه یکی از مرزهای هوایی ایران محسوب می‌ شود و به همین خاطر، پروازهای متقاضیان گلستانی سفر به حج و عتبات عالیات از طریق آن انجام می ‌شوند. فرودگاه بین المللی گرگان یکی از فرودگاه‌ های ایران است که در بین شهرهای گرگان به عنوان مرکز استان گلستان و آق قلا قرار گرفته است. فرودگاه گرگان به عنوان مرز هوایی شناخته شده است و بین المللی بودنش در واقع به خاطر پروازهای حج است.
برای ساخت این فرودگاه ابتدا در زمینی به مساحت 100 هکتار را انتخاب کرده و سپس با ایجاد 2 باند خاکی چمنی به شکل متقاطع و به طول 1000 متر، این فرودگاه را احداث کردند.
در ابتدا فرودگاه به عنوان یک پایگاه جهت هواپیماهای سمپاش شرکت هواپیمایی وابسته به خدمات ویژه ی وابسته به وزارت کشاورزی و همچنین در مقطعی توسط وزارت پست و تلگراف و تلفن در آن سال ها، به منظور مبادلات پستی مورد استفاده قرار داشت و البته تا سال 1374 فاقد هرگونه تجهیزات مناسب فرودگاهی و ناوبری برای خدماتی به غیر از سمپاشی و حمل مرسولات پستی همچون جا به جایی مسافر و یا حمل و کارگوی بار بوده است.
با اتمام عملیات ارتقای سطوح پروازی و با توجه به وجود TURN PAD در هر دو سر باند، از این پس هواپیماهای پهن‌پیکر نیز می‌توانند عملیات APPROACH خود را از هر یک از طرفین باند پروازی انجام دهند. پروازهای حجاج با هواپیمایی سعودی به وسیله هواپیمای پهن‌پیکر 340 A در این فرودگاه انجام می‌شوند.

نقشه فرودگاه گرگان
توضیحات تکمیلی فرودگاه گرگان

فرودگاه گرگان یکی از گزینه های استان گلستان برای فرود و برخاست آمبولانس هوایی میباشد و تاکنون بارها بیماران توسط تایپ های مختلف آمبولانس هوایی از این فرودگاه به تهران ، مشهد یا شهرهای دیگر منتقل شده اند.

فاصله هوايي تا تهران: 299 کيلومتر معادل 185 مايل
فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 11 کيلومتر
ارتفاع از سطح دريا: 12 متر
نوع فرودگاه: عمومي
کد ياتا: GBT
تلفن: (017) 31220000