فرودگاه آبادان

فرودگاه آبادان ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Abadan airport

درباره فرودگاه آیت الله جمی آبادان

  • تلفن: 06153366494
  • فاصله هوايي تا تهران : 669 کيلومتر معادل 416 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 10 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا : 10 متر
  • نوع فرودگاه : عمومي
  • کد ياتا : ABD

فرودگاه آبادان جزء اولين فرودگاه‌هاي کشور است که در سال 1320 توسط شرکت ملي نفت ايران و به‌دليل وجود پالايشگاه احداث شد و با رونق گرفتن آبادان و خرمشهر فرودگاه نيز توسعه يافت تا جايي‌که نخستين پروازهاي خارجي از مهرآباد و سپس آبادان در نيمه دوم سال 1328 آغاز شد.

در سال 1346 فرودگاه اصلي و فعلي آبادان در مساحتي حدود 66.372 ساخته و سه سال بعد از سوي شرکت ملي نفت به سازمان هواپيمايي واگذار شد.

فرودگاه آبادان به عنوان ALTERNATE (فرودگاه کمکي و احتياطي) فرودگاه مهرآباد براي پروازهاي خارجي بوده و هرگاه به دلايلي جوي و ساير عوامل پروازي قادر به نشستن در مهرآباد نبود از فرودگاه آبادان براي فرود استفاده مي‌کرد.

کويت ايرويز، کي ال ام هلند، بريتيش ايرويزانگليس، لوفت هانزاي آلمان، مالتاي مالت، سوئيس ايرويز سوئيس ، اسکانديناوي ايراسکانديناوي و آليتالياي ايتاليا و غيره شرکت هاي هواپيمائي فعالي بودند که پروازهايشان تا قبل از جنگ تحميلي در فرودگاه آبادان نشست و برخاست داشت. فرودگاه آبادان زماني به دليل قرا رگرفتن در دالان هوايي بين‌المللي تنها فرودگاه ترانزيتي، کترينگ و سوختگيري مسير خاورميانه و اروپا بود.

هم‌اکنون اين فرودگاه با دالان‌هاي هوايي بين‌المللي اروپا و آمريکا به خاورميانه چند کيلومتري بيش، فاصله ندارد و به طور مداوم پروازهاي بين‌المللي از فراز اين فرودگاه عبور مي‌کنند. از فرودگاه بزرگ و با قدمت آبادان اکنون تنها نامي باقي‌مانده و انجام پروازهاي کنوني را هرگز نمي‌توان با آن روزگار و پروازهاي روزانه‌اش به شهرهاي بزرگ اروپايي و آمريکايي مقايسه کرد.

در پايانه اين فرودگاه امکان استفاده از امکاناتي مانند دفاتر فروش بليط، سرويس بهداشتي، نمازخانه، پارکينگ شبانه روزي، غرفه سوغات و تنقلات، خدمات باربري، دفاتر ترافيک شرکت‌هاي هواپيمايي، خدمات تاکسي شهري و بين شهري، چرخ دستي حمل بار مسافر فراهم شده است.

در این فرودگاه در 7 روز هفته بیش از 110 پرواز داخلی و خارجی به مقصد شهرهای شیراز، تهران، اصفهان، شارجه، بندرعباس، خارک و مشهد با پرواز شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر، ایران ایرتور، ایرعربیا، زاگرس، آسمان، ماهان، قشم ایر و نفت در فرودگاه آبادان انجام می‌شود. قبل از جنگ تحمیلی آبادان از جمله شهرهای مهم ایران به حساب می آمده است و به علت وجود ذخایر نفتی فراوانش توجه فراوانی نسبت به این شهر می شده است. فرودگاه بین المللی آبادان، همانطور که در مقدمه گفتیم این فرودگاه جزء نخستین فرودگاه‌هایی است که در ایران ساخته شده است.

شهرت و اعتبار این فرودگاه در گذشته به حدی بود که بزرگ‌ترین و معروف شرکت‌های هواپیمای جهان از جمله کویت ایرویز، کی‌ال‌ام هلند، بریتیش ایرویز انگلیس، لوفت هانزای آلمان، مالتای مالت، سوییس ایرویز، ایر فرانس، اسکاندیناوی ایر، آلایتالیای ایتالیا، ایر ایندیا از شرکت‌های هواپیمایی بسیار فعال در این فرودگاه بودند که البته پروازهایشان تا قبل از جنگ ایران و عراق در این فرودگاه بین المللی نشست و برخاست داشت.

این فرودگاه یکی از مبادی اصلی جنوب کشور برای استفاده از آمبولانس هوایی است. انتقال هوایی بیماران از شهر آبادان به تهران یا دیگر شهرهای کشور از طریق این فرودگاه انجام خواهد شد.