فرودگاه بیرجند

فرودگاه بیرجند ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Birjand airport

فرودگاه بیرجند

فرودگاه بین المللی بیرجند به دلیل دارا بودن موقعیت سیاسی و استراتژیکی که شهر بیرجند دارد، به عنوان سومین فرودگاه کشور شناخته می شود که در سال 1312 و پس از فرودگاه قلعه‌ مرغی که نخستین فرودگاه تاسیس شده در تهران است و همچنین فرودگاه بوشهر، در این شهر طراحی و ساخته شد.

مصادف با سال 1312 شمسی بود که از ایده ی ساخت فرودگاه بین المللی بیرجند با تلاش های یکی از نخست وزیران وقت آن زمان، به عنوان سومین فرودگاه کشور رونمایی شد و این فرودگاه تاسیس و مورد بهره ‌برداری قرار گرفت. درباره ی تاریخ این فرودگاه باید بگوییم که تا پیش از شروع جنگ جهانی دوم، مقامات سیاسی و کنسولگری‌های دو کشور انگلستان و روسیه در شهر بیرجند و در اطراف این فرودگاه مشغول فعالیت بوده ‌اند.

این فرودگاه که بی شک یکی از قدیمی ترین فرودگاه های ایران است، تا به امروز به فعالیت های فرودگاهی و پروازی خود ادامه ادامه داده است و فعالیت های آن همچنان نیز برقرار است.

طبق آمار منتشره از این فرودگاه، مصادف با سال 2016 میلادی تعداد 1025 نشست و برخاست هواپیما از مقاصد مختلف در این فرودگاه انجام شد. همچنین این آمار رسمی می گویند که بیش از 117 هزار کیلوگرم بار و در نهایت بیش از 1 میلیون و صد هزار نفر مسافر از طریق این فرودگاه در مقاصد مختلف جا به جا شده اند.

در سال 1312 شمسی، فرودگاه بیرجند به همت محمدابراهیم علم، به عنوان سومین فرودگاه کشور تاسیس و مورد بهره‌برداری قرار گرفت. فرودکاه بیرجند در زمینی به ابعاد دو کیلومتر در دو کیلومتر (چهار میلیون مترمربع) از طرف دولت وقت تهیه و در آن با تسطیح اراضی و ایجاد یک باب ساختمان 2 اتاقه فرودگاهی احداث شد.

از تاریخ تاسیس اداره کل هواپیمایی کشوری (مهرماه 1327) این فرودگاه در اختیار سازمان مذکور قرار گرفته و در این تاریخ باند خاکی شرقی غربی به طول حدود هزار متر (1000 متر) با علائم دو طرف باند ساخته شده است.

از مجموعه باند و تاسیسات و تجهیزات تا سال 1344 استفاده می‌شد و هواپیماهای یک موتوره در آن نشست و برخاست می‌کردند. در سال 1344 مشخص شد که باند مذکور جوابگوی ترافیک هواپیماهای آینده نیست؛ از این‌رو در امتداد باند قدیم (خاکی) باند دیگری به طول دو هزار و دویست متر (2200 متر) و به عرض چهل و پنج متر (45 متر) در جهت شرقی غربی که 16 متر آن در وسط آسفالت سرد و بقیه عرض باند شنی بوده احداث و بعدها مجددا روکش آن آسفالت سرد شد.

همچنین، در سال 1341 یک دستگاه آشیانه توسط ژاندارمری منطقه بیرجند به این مجموعه اضافه شد که مورد استفاده هواپیماهای یک نفره قرار می‌گیرد.

این مسئله گفتنی است که روند توسعه ی فرودگاه بین المللی بیرجند در سال‌‌های پس از انقلاب اسلامی نیز همچنان ادامه داشت.

مصادف با اردیبهشت ماه سال 1387 بود که با انجام پرواز بیرجند به مقصد مدینه ی مکرمه، فرودگاه بیرجند به فرودگاه بین ‌المللی بیرجند ارتقا پیدا کرد و بعنوان مرز مجاز هوایی کشور محسوب گردید. در آخرین روزهای سال 1389 بود که اولین پرواز از فرودگاه بین المللی بیرجند به مقصد دمشق نیز انجام شد. همچنین در تاریخ 28 اردیبهشت 1390 نیز اولین پرواز به مقصد عراق و شهر بغداد از این فرودگاه انجام شد.

این فرودگاه برای انجام پرواز های اورژانس هوایی کاملا مناسب میباشد. تمام تایپ های آمبولانس هوایی موجود در کشور و همچنین هواپیماهای آمبولانس غیر ایرانی قادر به نسشت و برخاست در این فرودگاه بوده و انتقال هوایی بیماران از بیرجند به تهران و سایز نقاط کشور و همچنین به کشورهای دیگر انجام خواهد شد.

مشخصات تکمیلی فرودگاه بیرجند
  • فاصله هوايي تا تهران: 810 کيلومتر معادل 503 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 11 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1491 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي – مرز هوایی
  • کد ياتا: XBJ
  • تلفن: (056) 32389000
نقشه فرودگاه بیرجند