فرودگاه اراک

فرودگاه اراک ( تلفن ، آدرس ، مشخصات ) Arak airport

فرودگاه اراک

هر اراک روی مدار 34 درجه و 5 دقیقه و 30 ثانیه در نیمکره شمالی از خط استوا قرار گرفته و روی نصف النهار 49 درجه و 41 دقیقه و 30 ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.

جمعیت اراک بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1390 خورشیدی برابر با 482.212 نفر بوده است، از دیدگاه جمعیتی، اراک پانزدهمین شهر پرجمعیت ایران است.

فرودگاه اراک یکی از نخستین فرودگاه‌هایی است که در ایران تاسیس شد. تاریخ تاسیس این فرودگاه به‌ درستی معلوم نیست، اما تاریخ رسمی گشایش آن به سال 1317 / 1983 باز می‌گردد. اگرچه گزارش‌هایی مبنی بر حضور هواپیما بسیار قبل‌تر از این تاریخ در اراک ثبت شده است.

در سال 1366 کار مطالعاتی احداث این فرودگاه از طریق استان مرکزی و با نظارت سازمان هواپیمایی کشوری، در شمال شرقی شهرستان اراک و در قسمت کویر میقان، هم‌جوار با اکوتوریسم دریاچه نمک میقان، در اراضی به وسعت 470 هکتار آغاز شد و در شهریور 1378 با اتمام کار عملیات احداث ساختمان‌های اداری و جانبی و باند پروازی توسط ریاست جمهوری وقت افتتاح شد.

فرودگاه اراک مجهز به امکانات سوخت‌گیری نوع سوخت جت آ (A)، روشنایی باند فرود، گمرک برای انجام پروازهای بین‌المللی، پارکینگ، فضای سبز و سیستم‌های کمک ناوبری VOR/DME نیز است.

باند فرودگاه اراک به طول 3000 متر و عرض 60 متر و پارکینگ فرودگاه ظرفیت 2 فروند هواپیما را دارا است.

فرودگاه اراک مجهز به ساختمان‌های اداری، ترمینال مسافربری، عملیات آتش‌نشانی و نجات، حفاظت هواپیمایی، نیروی انتظامی و سوخت‌گیری است. همچنین، فرودگاه اراک دارای سیستم‌ها و تجهیزات ناوبری، VOR ،DME ،NDB و همچنین مجهز به خودروهای کف‌ساز در واحد عملیات آتش‌نشانی و نجات است.

هرچند که در حدود هفت میلیارد تومان هزینه تاسیس این فرودگاه شد، اما تا سال 1384 به خاطر مشکلاتی، در فرودگاه فقط پروازهای اختصاصی و VIP، هواپیماهای آموزشی و سم‌پاشی صورت می‌گرفت؛ تا اینکه سرانجام با تلاش‌های گسترده، بالاخره از خردادماه ماه سال 1395 با برقراری 3 پرواز در هفته، در مسیر اراک–مشهد و بالعکس روزهای شنبه و سه شنبه و همچنین، اراک -عسلویه و برعکس روز یکشنبه برقرار شد.

وسایل و امکانات هندلینگ فرودگاه اراک شامل یک عدد پلکان جهت تخلیه مسافر، یک دستگاه GPU جهت استارت موتور هواپیما، یک دستگاه خودروی حمل پلکان و GPU، سه دستگاه چرخ و گاری حمل بار و چرخ‌های حمل بار از بارانداز به خروجی و تسمه نقاله‌ها برای تحویل بار ورودی به مسافران موجود است. تعداد تسمه نقاله انتقال بار: 3 عدد، به طول حدود 15 متر است، برای حمل بار مسافران از بیرون به داخل ترمینال فرودگاه نیز چرخ‌های دستی‌های آماده شده است که به صورت رایگان به مسافران خدمت‌رسانی می‌کنند.

یک پاویون تشریفات با طراحی لوکس و امکانات کامل برای پذیرایی از میهمانان ویژه (VIP) در فرودگاه وجود دارد.

با توجه به امکانات ناوبری که در اختیار فرودگاه اراک میباشد قادر هستیم از این فرودگاه بمنظور انجام پروازهای آمبولانس هوایی با هواپیما و هلیکوپتر استفاده نماییم.
انتقال بیماران از شهر اراک به تمام نقاط کشور و خارج از کشور امکان پذیر میباشد.

مشخصات تکمیلی فرودگاه اراک
  • فاصله هوايي تا تهران: 245 کيلومتر معادل 152 مايل
  • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود 25 کيلومتر
  • ارتفاع از سطح دريا: 1658 متر
  • نوع فرودگاه: عمومي- مرز هوايي
  • وب سایت : 
  • کد ياتا: AJK
  • تلفن: (086) 38861001
نقشه فرودگاه اراک