آمبولانس هوایی قادر به حمل چه بیمارانی میباشد؟

آمبولانس هوایی با توجه به امکانات و تجهیزات پیشرفته ای که دارد قادر خواهد بود کلیه بیماران در شرایط جسمی مختلف را انتقال دهد.

آیا اشخاص بخصوصی امکان درخواست آمبولانس هوایی دارند؟

خیر. آمبولانس هوایی در بخش خصوصی برای تمام اقشار در دسترس میباشد.

آیا خدمات آمبولانس هوایی رایگان است؟

خیر. با توجه به اینکه این خدمات در بخش خصوصی ارایه میگردد میبایست هزینه آن توسط متقاضی پرداخت گردد.

آیا آمبولانس هوایی فقط به هواپیما گفته می شود؟

خیر. ما با رایزنی ها و تفاهم نامه هایی که منعقد نموده ایم قادر هستیم از بالگرد هم برای انتقال بیماران استفاده نماییم.

در چه صورت از هواپیما و در چه صورت از بالگرد برای انتقال بیمار استفاده می شود؟

بسیاری از شهرهای کشور دارای فرودگاه مجهز میباشند. برای شهرهایی که باند فرودگاه دارند از هواپیما و برای شهرهایی که باند فرودگاه ندارند از بالگرد استفاده می نماییم.

آیا برای حوادث جاده ای یا وضعیت های پیش بینی نشده امکان درخواست اعزام بالگرد وجود دارد؟

هرچند که مسئولیت اعزام های اورژانسی بعهده همکاران محترم ما در آمبولانس هوایی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی کشور و اورژانس ۱۱۵ است ولی در صورت نیاز و درخواست متقاضی آمادگی اعزام بالگرد به مناطق مجاز را خواهیم داشت.

آیا در آمبولانس هوایی از اکیپ پزشکی متخصص استفاده می شود؟

بله. در آمبولانس های هوایی با توجه به نوع پرنده و همچنین با در نظر گرفتن شرایط بیمار از پرسنل متخصص شامل پزشک و پرستار استفاده می شود.

آیا امکان حضور پزشک متخصص طب اورژانس یا پزشک متخصص بیهوشی در آمبولانس هوایی وجود دارد؟

بله. همیشه قبل از اعزام آمبولانس هوایی با در نظر گرفتن زمان پرواز و شرایط بیمار نسبت به انتخاب و تعیین اکیپ پزشکی مورد نیاز اقدام میگردد.

مراحل درخواست آمبولانس هوایی چیست؟

متقاضیان استفاده از خدمات آمبولانس هوایی میبایست با شماره تلفن های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایند. ایشان بلافاصله به فرد مسئول بررسی پزشکی (CMO= Check Medical Officer)متصل شده و میبایست به پرسش های اولیه در خصوص وضعیت بیمار پاسخ دهند تا امکان آنالیز وضع بیمار برای دریافت اطلاعات تکمیلی و گزارش های پزشکی فراهم گردد.

در مراحل بعدی باید شرح حال پزشکی که از پزشک معالج بیمار اخذ گردیده بهمراه خلاصه پرونده بیمار و عکس هایی از نمایشگر دستگاه های متصل به بیمار(مانیتور- دستگاه تهویه اتوماتیک- پالس اکسی متر و ….) را از طریق فاکس- ایمیل یا شبکه های اجتماعی موجود در تلفن همراه به این مرکز ارسال نمایند تا توسط کمیسیون پزشکی متشکل از پزشک متخصص طب هوافضا- پزشک متخصص قلب- پزشک متخصص مغزواعصاب- پزشک متخصص بیهوشی و پزشک متخصص طب اورژانس مورد بررسی دقیق قرار گیرد.

پس از آن که کمیسیون پزشکی مجوز انتقال بیمار را صادر نماید همراهان بیمار میتوانند با پرداخت هزینه های مقرر نسبت به درخواست اعزام قطعی آمبولانس هوایی اقدام نمایند.

مراحل درخواست تا اعزام آمبولانس هوایی چه مدت طول خواهد کشید.؟

معمولا از زمان تماس متقاضی تا اعلام نظر کمیسیون پزشکی کمتر از یک ساعت طول خواهد کشید. اما صدور ابلاغ پرواز بستگی به پرداخت هزینه ها توسط متقاضی دارد.

آیا هواپیما و بالگردهای آمبولانس هوایی همیشه آماده پرواز هستند.

پاسخ به این پرسش به عوامل متعددی بستگی دارد. بطور مثال بالگردها در کشور ما مجوز پرواز در شب را ندارند و فقط از طلوع تا غروب آفتاب میتوانند مجوز پرواز اخذ نمایند .

یا اینکه برخی از فرودگاه ها در کشور ما دارای امکانات پذیرش هواپیما بعد از غروب آفتاب نیستند. در اینگونه مواقع میبایست مراحل دریافت اطلاعات و تاییدیه پزشکی را انجام داده و در اولین زمان ممکن نسبت به اعزام آمبولانس هوایی اقدام نماییم.

اگر مبداء انتقال بیمار در یکی از شهرستانها و مقصد تهران باشد چگونه میتوان بیمار را از بیمارستان مبداء به فرودگاه منتقل نمود؟

ما در برخی از شهرهای کشور با مراکز آمبولانس خصوصی مورد تایید وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی در ارتباط هستیم. آنها نیز از حساسیت های انتقال هوایی بیماران مطلع بوده و شرایط لازم برای انتقال بیماران از بیمارستان تا فرودگاه ها توسط آمبولانس های کاملا مجهز را فراهم نموده اند. اگر متقاضی آمبولانس هوایی مایل باشد میتوانیم ارتباط مستقیم بین این مراکز و همراهان بیمار را ایجاد نماییم.

آیا برای انتقال بیمار از فرودگاه تهران به بیمارستان مقصد پس از فرود آمبولانس هوایی نیاز به هماهنگی با آمبولانس زمینی میباشد؟

خیر. اگر مقصد بیمار در تهران باشد این وظیفه به عهده ما است. یک دستگاه آمبولانس کاملا مجهز در رمپ اختصاصی در فرودگاه مهرآباد در انتظار فرود آمبولانس هوایی خواهد بود و بیمار با همراهی اکیپ پزشکی هوایی توسط آمبولانس زمینی به بیمارستان مقصد منتقل می گردد.

س: وظیفه دریافت پذیرش از بیمارستانهای مقصد بعهده چه کسی است؟

ارسال سوال

در صورتی که جواب سوال خود را پیدا نکردید میتوانید از طریق فرم زیر سوال خود را ارسال نمایید و یا به صورت تلفنی با ما تماس بگیرید .

انتخاب فایل

فهرست